Trosa Industrifastigheter AB, nyckeltal och bokslut
556523-6261 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 27 % till 1,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 1 %, soliditeten 88 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 27,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 88,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 88,2 % | 81,7 % | 80,3 % | 58,7 % | 51,2 % | 52,6 % | 67,1 % |
| Rörelsemarginal | 0,9 % | −17,0 % | 20,2 % | 25,1 % | 25,9 % | −16,9 % | −24,4 % |
| Vinstmarginal | 4,2 % | 19,6 % | 18,7 % | 21,5 % | 17,7 % | −459,7 % | 324,6 % |
| Kassalikviditet | 1,25 | 4,65 | 3,69 | 3,48 | 0,36 | 0,48 | 0,05 |
| Skuldsättningsgrad | 0,06 | 0,06 | 0,08 | 0,35 | 0,67 | 0,62 | 0,30 |
| Avkastning eget kapital | 0,5 % | 2,1 % | 2,4 % | 6,1 % | 2,3 % | −31,4 % | 5,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,5 % | 1,7 % | 1,9 % | 4,2 % | 1,7 % | −16,1 % | 3,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 351 993 kr | 593 675 kr | 387 434 kr | 482 772 kr | , | , | , |
| Omsättning / anställd | 1 531 194 kr | 1 202 109 kr | 1 393 649 kr | 2 148 662 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | 14 064 kr | −204 207 kr | 281 633 kr | 540 111 kr | , | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 813 509 kr | 778 160 kr | 1 085 734 kr | 1 183 029 kr | , | , | , |
| EBITDA | 461 516 kr | 184 485 kr | 698 300 kr | 700 257 kr | 457 210 kr | 99 029 kr | 36 348 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 531 194 kr | 1 202 109 kr | 1 393 649 kr | 2 148 662 kr | 1 163 148 kr | 644 550 kr | 107 500 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 129 153 kr | 349 098 kr | 473 488 kr | 41 990 kr | 1 163 148 kr | 644 550 kr | 107 500 kr |
| Personalkostnader | 351 993 kr | 593 675 kr | 387 434 kr | 482 772 kr | 116 136 kr | 31 252 kr | 200 kr |
| Av- och nedskrivningar | 447 452 kr | 388 692 kr | 416 667 kr | 160 146 kr | 156 172 kr | 207 655 kr | 62 600 kr |
| Rörelseresultat | 14 064 kr | −204 207 kr | 281 633 kr | 540 111 kr | 301 038 kr | −108 626 kr | −26 252 kr |
| Räntekostnader | 1 830 kr | 464 kr | 1 647 kr | 78 874 kr | 97 482 kr | 80 821 kr | 3 512 kr |
| Resultat efter fin. poster | 64 223 kr | 235 361 kr | 261 219 kr | 461 237 kr | 206 368 kr | −2 962 917 kr | 348 907 kr |
| Skatt | 244 130 kr | 20 553 kr | 104 567 kr | 1 654 047 kr | 44 120 kr | 923 782 kr | 59 303 kr |
| Årets resultat | 798 093 kr | 241 808 kr | 478 652 kr | −1 318 810 kr | 141 248 kr | 3 254 301 kr | 200 604 kr |
| Utdelning (beslutad) | 210 000 kr | 204 000 kr | 0 kr | 184 000 kr | 177 000 kr | 541 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 204 000 kr | , | 196 000 kr | 177 000 kr | 541 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 13 289 024 kr | 13 614 443 kr | 13 563 776 kr | 12 834 004 kr | 17 632 600 kr | 17 922 904 kr | 9 211 550 kr |
| Anläggningstillgångar | 12 505 059 kr | 10 964 739 kr | 10 857 456 kr | 3 772 543 kr | 16 841 571 kr | 17 043 630 kr | 9 117 166 kr |
| Omsättningstillgångar | 783 965 kr | 2 649 704 kr | 2 706 320 kr | 9 061 461 kr | 791 029 kr | 879 274 kr | 94 384 kr |
| Kassa och bank | 518 843 kr | 2 393 841 kr | 1 800 776 kr | 8 641 520 kr | 647 211 kr | 811 459 kr | 7 198 kr |
| Eget kapital | 11 721 736 kr | 11 127 643 kr | 10 885 835 kr | 7 535 503 kr | 9 031 313 kr | 9 431 065 kr | 6 176 764 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 10 803 643 kr | 10 765 835 kr | 10 287 183 kr | 8 734 313 kr | 8 770 065 kr | 6 056 764 kr | 5 856 161 kr |
| Långfristiga skulder | 108 177 kr | 106 177 kr | 104 177 kr | 3 177 kr | 3 831 079 kr | 4 074 323 kr | , |
| Kortfristiga skulder | 628 111 kr | 569 623 kr | 733 764 kr | 2 607 324 kr | 2 206 208 kr | 1 819 516 kr | 1 835 786 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | , | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Trosa Industrifastigheter AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →