LR Revision & Redovisning i Bollnäs AB, nyckeltal och bokslut
556523-1973 · Aktiebolag · Ovanåker · SNI 69202 Revision
Omsättningen växte 1 % till 1,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 49 %, soliditeten 27 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 1,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 49,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 26,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 26,7 % | 24,3 % | 24,3 % | 29,5 % | 40,6 % | 59,4 % |
| Rörelsemarginal | 49,5 % | 41,6 % | 51,8 % | 61,9 % | 63,5 % | 63,6 % |
| Vinstmarginal | 50,5 % | 45,0 % | 55,5 % | 63,2 % | 64,5 % | 63,6 % |
| Kassalikviditet | 9,75 | 12,48 | 11,87 | 6,42 | 9,34 | 6,64 |
| Skuldsättningsgrad | 0,26 | 0,24 | 0,27 | 0,38 | 0,25 | 0,18 |
| Avkastning eget kapital | 103,7 % | 104,0 % | 130,2 % | 118,6 % | 91,9 % | 43,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 27,7 % | 25,3 % | 31,6 % | 35,0 % | 37,3 % | 25,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 285 890 kr | 382 402 kr | 403 186 kr | 285 811 kr | 262 669 kr | 195 570 kr |
| Omsättning / anställd | 1 642 918 kr | 1 622 418 kr | 1 686 517 kr | 1 758 028 kr | 1 993 787 kr | 1 949 562 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 813 188 kr | 674 605 kr | 873 118 kr | 1 087 440 kr | 1 266 391 kr | 1 239 208 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 195 078 kr | 1 164 007 kr | 1 354 284 kr | 1 480 893 kr | 1 561 625 kr | 1 531 206 kr |
| EBITDA | 909 188 kr | 781 605 kr | 951 098 kr | 1 195 082 kr | 1 298 956 kr | 1 335 636 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 642 918 kr | 1 622 418 kr | 1 686 517 kr | 1 758 028 kr | 1 993 787 kr | 1 949 562 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 642 918 kr | 0 kr | 2 609 kr | 1 758 028 kr | 0 kr | 5 169 kr |
| Personalkostnader | 285 890 kr | 382 402 kr | 403 186 kr | 285 811 kr | 262 669 kr | 195 570 kr |
| Av- och nedskrivningar | 96 000 kr | 107 000 kr | 77 980 kr | 107 642 kr | 32 565 kr | 96 428 kr |
| Rörelseresultat | 813 188 kr | 674 605 kr | 873 118 kr | 1 087 440 kr | 1 266 391 kr | 1 239 208 kr |
| Räntekostnader | 51 kr | 315 kr | 0 kr | 66 kr | 0 kr | 232 kr |
| Resultat efter fin. poster | 830 089 kr | 730 645 kr | 936 438 kr | 1 111 205 kr | 1 286 706 kr | 1 238 976 kr |
| Skatt | 191 695 kr | 176 992 kr | 168 503 kr | 196 612 kr | 269 664 kr | 231 539 kr |
| Årets resultat | 679 548 kr | 582 159 kr | 598 743 kr | 736 431 kr | 1 029 844 kr | 808 525 kr |
| Utdelning (beslutad) | 680 000 kr | 582 000 kr | 599 000 kr | 816 000 kr | , | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 582 000 kr | 599 000 kr | 816 000 kr | 1 200 000 kr | 3 700 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 993 397 kr | 2 894 546 kr | 2 965 730 kr | 3 173 256 kr | 3 449 781 kr | 4 819 295 kr |
| Anläggningstillgångar | 941 000 kr | 797 000 kr | 664 000 kr | 904 371 kr | 232 113 kr | 1 480 351 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 052 397 kr | 2 097 546 kr | 2 301 730 kr | 2 268 885 kr | 3 217 668 kr | 3 338 944 kr |
| Kassa och bank | 1 670 380 kr | 1 567 285 kr | 1 827 958 kr | 1 505 073 kr | 2 447 291 kr | 3 065 243 kr |
| Eget kapital | 800 171 kr | 702 623 kr | 719 464 kr | 936 721 kr | 1 400 290 kr | 2 863 911 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 623 kr | 464 kr | 721 kr | 80 291 kr | 250 447 kr | 1 935 387 kr |
| Kortfristiga skulder | 210 532 kr | 168 075 kr | 193 912 kr | 353 373 kr | 344 491 kr | 502 583 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför LR Revision & Redovisning i Bollnäs AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →