Mälardalens Palltransporter AB, nyckeltal och bokslut
556522-9456 · Aktiebolag · Lekeberg · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 257 % till 6,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -6 %, soliditeten 29 %, 4 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 256,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -6,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 29,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 29,1 % | 36,0 % | 18,1 % | 7,1 % | 17,9 % | 14,6 % | 30,0 % |
| Rörelsemarginal | −6,2 % | 27,9 % | 8,1 % | −12,2 % | 4,2 % | −1,6 % | 14,0 % |
| Vinstmarginal | −6,6 % | 24,3 % | 6,4 % | −14,1 % | 1,8 % | −3,6 % | , |
| Kassalikviditet | 2,25 | 1,36 | 0,90 | 0,63 | 1,02 | 0,82 | 2,34 |
| Skuldsättningsgrad | 1,59 | 1,78 | 4,52 | 13,16 | 4,57 | 5,84 | 2,33 |
| Avkastning eget kapital | −55,0 % | 54,3 % | 53,1 % | −227,1 % | 9,3 % | −23,8 % | , |
| Avkastning totalt kapital | −15,0 % | 22,4 % | 12,2 % | −13,8 % | 3,9 % | −1,6 % | 20,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 481 087 kr | 223 075 kr | 265 430 kr | 253 456 kr | 248 360 kr | 474 717 kr | 349 728 kr |
| Omsättning / anställd | 1 596 960 kr | 895 666 kr | 1 064 753 kr | 723 773 kr | 771 361 kr | 1 182 221 kr | 951 168 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −98 294 kr | 249 724 kr | 86 196 kr | −88 124 kr | 32 312 kr | −19 106 kr | 133 151 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 497 130 kr | 617 199 kr | 490 316 kr | 290 033 kr | 405 372 kr | 610 633 kr | 570 213 kr |
| EBITDA | 64 173 kr | 788 248 kr | 674 659 kr | 146 306 kr | 628 049 kr | 407 748 kr | 661 456 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 6 387 841 kr | 1 791 332 kr | 3 194 258 kr | 2 895 093 kr | 3 085 444 kr | 3 546 664 kr | 2 853 504 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 275 000 kr | 1 000 kr | 2 895 093 kr | 3 085 444 kr | 0 kr | 41 709 kr |
| Personalkostnader | 1 924 346 kr | 446 150 kr | 796 290 kr | 1 013 825 kr | 993 439 kr | 1 424 152 kr | 1 049 183 kr |
| Av- och nedskrivningar | 457 350 kr | 288 800 kr | 416 071 kr | 498 802 kr | 498 802 kr | 465 066 kr | 262 002 kr |
| Rörelseresultat | −393 177 kr | 499 448 kr | 258 588 kr | −352 496 kr | 129 247 kr | −57 318 kr | 399 454 kr |
| Räntekostnader | 27 662 kr | 65 001 kr | 54 941 kr | 56 204 kr | 74 450 kr | 69 752 kr | 40 928 kr |
| Resultat efter fin. poster | −420 822 kr | 434 792 kr | 203 649 kr | −408 700 kr | 54 797 kr | −127 070 kr | , |
| Skatt | 0 kr | 17 339 kr | , | , | , | , | , |
| Årets resultat | −57 972 kr | 417 453 kr | 203 649 kr | −408 700 kr | 54 797 kr | −127 070 kr | 358 526 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 2 629 367 kr | 2 227 842 kr | 2 116 873 kr | 2 548 070 kr | 3 280 604 kr | 3 651 002 kr | 2 202 582 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 465 304 kr | 1 381 404 kr | 1 670 204 kr | 2 086 275 kr | 2 585 077 kr | 3 083 879 kr | 1 180 945 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 164 063 kr | 846 438 kr | 446 669 kr | 461 795 kr | 695 527 kr | 567 123 kr | 1 021 637 kr |
| Kassa och bank | 384 185 kr | 480 168 kr | 117 993 kr | 35 378 kr | 313 057 kr | 281 671 kr | 761 635 kr |
| Eget kapital | 765 074 kr | 801 105 kr | 383 652 kr | 180 003 kr | 588 703 kr | 533 906 kr | 660 976 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 703 046 kr | 263 652 kr | 60 003 kr | 468 703 kr | 413 906 kr | 540 976 kr | , |
| Långfristiga skulder | 702 486 kr | 802 874 kr | 1 237 824 kr | 1 629 260 kr | 2 009 108 kr | 2 423 980 kr | 1 105 482 kr |
| Kortfristiga skulder | 517 003 kr | 623 863 kr | 495 397 kr | 738 807 kr | 682 793 kr | 693 116 kr | 436 124 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 4 | 2 | 3 | 4 | 4 | 3 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Mälardalens Palltransporter AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →