M. NordinFrakt AB, nyckeltal och bokslut
556522-8375 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 5 % till 2,7 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 26 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 5,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 25,9 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 25,9 % | 15,3 % | 19,7 % | 17,1 % | 37,8 % | 26,7 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | 8,4 % | 5,9 % | 0,8 % | 3,3 % | 8,4 % |
| Vinstmarginal | 15,2 % | 1,9 % | 0,6 % | −2,6 % | 2,4 % | 6,4 % |
| Kassalikviditet | 0,14 | 0,36 | 0,44 | 0,09 | 0,27 | 0,31 |
| Skuldsättningsgrad | 2,77 | 5,37 | 3,90 | 4,68 | 1,29 | 2,35 |
| Avkastning eget kapital | 39,5 % | 8,3 % | 2,7 % | −11,8 % | 9,8 % | 28,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 14,3 % | 5,8 % | 5,9 % | 1,3 % | 6,5 % | 11,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 558 441 kr | 540 240 kr | 521 063 kr | 502 677 kr | 487 316 kr | 462 666 kr |
| Omsättning / anställd | 2 737 903 kr | 2 891 639 kr | 2 727 172 kr | 2 656 667 kr | 2 300 580 kr | 2 302 989 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 105 986 kr | 243 664 kr | 161 218 kr | 22 389 kr | 75 602 kr | 192 620 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 269 245 kr | 971 400 kr | 1 066 567 kr | 1 195 651 kr | 951 521 kr | 1 043 889 kr |
| EBITDA | 710 804 kr | 431 160 kr | 545 504 kr | 692 974 kr | 464 205 kr | 581 223 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 2 737 903 kr | 2 891 639 kr | 2 727 172 kr | 2 656 667 kr | 2 300 580 kr | 2 302 989 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 5 084 kr | 2 891 639 kr | 0 kr | 298 045 kr | 3 015 kr | 2 302 989 kr |
| Personalkostnader | 558 441 kr | 540 240 kr | 521 063 kr | 502 677 kr | 487 316 kr | 462 666 kr |
| Av- och nedskrivningar | 604 818 kr | 187 496 kr | 384 286 kr | 670 585 kr | 388 603 kr | 388 603 kr |
| Rörelseresultat | 105 986 kr | 243 664 kr | 161 218 kr | 22 389 kr | 75 602 kr | 192 620 kr |
| Räntekostnader | 165 068 kr | 190 708 kr | 164 847 kr | 112 786 kr | 41 757 kr | 71 170 kr |
| Resultat efter fin. poster | 415 655 kr | 53 807 kr | 16 154 kr | −69 397 kr | 54 845 kr | 148 450 kr |
| Skatt | 12 493 kr | 11 669 kr | 0 kr | 2 430 kr | 7 201 kr | 24 413 kr |
| Årets resultat | 403 162 kr | 42 138 kr | 16 154 kr | 28 173 kr | 47 644 kr | 124 037 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 4 066 698 kr | 4 231 960 kr | 3 073 835 kr | 3 452 584 kr | 1 489 009 kr | 1 923 612 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 694 838 kr | 3 951 956 kr | 2 819 452 kr | 3 203 738 kr | 1 301 873 kr | 1 690 476 kr |
| Omsättningstillgångar | 371 860 kr | 280 004 kr | 254 383 kr | 248 846 kr | 187 136 kr | 233 136 kr |
| Eget kapital | 1 051 836 kr | 648 674 kr | 606 535 kr | 590 382 kr | 562 209 kr | 514 565 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 538 673 kr | 496 535 kr | 480 382 kr | 452 209 kr | 404 565 kr | 280 528 kr |
| Långfristiga skulder | 187 677 kr | 2 708 319 kr | 1 784 537 kr | 68 407 kr | 40 749 kr | 464 590 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 727 185 kr | 774 967 kr | 582 763 kr | 2 693 795 kr | 686 051 kr | 744 457 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför M. NordinFrakt AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →