MI Automation & Styrteknik AB, nyckeltal och bokslut
556522-4739 · Aktiebolag · Djurås · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen växte 76 % till 1,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 3 %, soliditeten 34 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 76,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 2,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 34,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 34,4 % | 20,1 % | 20,8 % | 21,3 % | 22,2 % |
| Rörelsemarginal | 2,8 % | 5,7 % | 5,2 % | 4,7 % | −0,9 % |
| Vinstmarginal | 0,1 % | 0,8 % | 0,2 % | 1,0 % | −2,0 % |
| Kassalikviditet | 0,47 | 1,07 | 1,01 | 1,20 | 0,00 |
| Skuldsättningsgrad | 1,90 | 3,97 | 3,81 | 3,69 | 3,51 |
| Avkastning eget kapital | 0,8 % | 5,6 % | 1,6 % | 7,1 % | −23,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 12,5 % | 8,6 % | 9,6 % | 7,0 % | −2,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 45 440 kr | 57 782 kr | 50 664 kr | , | , |
| Omsättning / anställd | 1 371 022 kr | 778 104 kr | 797 512 kr | , | , |
| Rörelseresultat / anställd | 38 150 kr | 44 325 kr | 41 304 kr | , | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 126 790 kr | 145 307 kr | 135 168 kr | , | , |
| EBITDA | 81 350 kr | 87 525 kr | 84 504 kr | 73 994 kr | 32 980 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 371 022 kr | 778 104 kr | 797 512 kr | 654 248 kr | 1 086 052 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 110 894 kr | 29 738 kr | 401 kr | 41 098 kr | 669 kr |
| Personalkostnader | 45 440 kr | 57 782 kr | 50 664 kr | 4 266 kr | 3 299 kr |
| Av- och nedskrivningar | 43 200 kr | 43 200 kr | 43 200 kr | 43 200 kr | 43 200 kr |
| Rörelseresultat | 38 150 kr | 44 325 kr | 41 304 kr | 30 794 kr | −10 220 kr |
| Räntekostnader | 37 325 kr | 38 468 kr | 44 062 kr | 24 128 kr | 11 194 kr |
| Resultat efter fin. poster | 828 kr | 5 860 kr | 1 598 kr | 6 666 kr | −21 414 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 3 102 kr | 3 102 kr | , |
| Årets resultat | 828 kr | 5 860 kr | 4 700 kr | 3 564 kr | −21 414 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 305 166 kr | 518 365 kr | 473 820 kr | 439 550 kr | 406 301 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 43 200 kr | 86 400 kr | 129 600 kr | 172 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 305 166 kr | 475 165 kr | 387 420 kr | 309 950 kr | 233 501 kr |
| Varulager | 252 340 kr | 176 377 kr | 215 837 kr | 175 383 kr | 233 042 kr |
| Kassa och bank | 9 110 kr | , | 0 kr | 83 038 kr | , |
| Eget kapital | 105 101 kr | 104 273 kr | 98 413 kr | 93 713 kr | 90 150 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 273 kr | −1 587 kr | −6 285 kr | −9 849 kr | 11 565 kr |
| Långfristiga skulder | 87 867 kr | 135 324 kr | 205 122 kr | 233 355 kr | 108 986 kr |
| Kortfristiga skulder | 112 198 kr | 278 768 kr | 170 285 kr | 112 482 kr | 207 165 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför MI Automation & Styrteknik AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →