K I Lings Svets & Rörmontage AB, nyckeltal och bokslut
556520-8120 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen växte 11 % till 3,5 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 12 %, soliditeten 46 %, 2 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 10,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 12,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 45,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 45,7 % | 41,8 % | 34,8 % |
| Rörelsemarginal | 12,5 % | 5,8 % | 4,5 % |
| Vinstmarginal | 12,4 % | 5,4 % | 4,0 % |
| Kassalikviditet | 1,53 | 1,39 | 1,25 |
| Skuldsättningsgrad | 1,19 | 1,39 | 1,87 |
| Avkastning eget kapital | 92,8 % | 38,8 % | 32,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 42,8 % | 17,5 % | 12,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 592 083 kr | 897 202 kr | 927 764 kr |
| Omsättning / anställd | 1 759 853 kr | 1 586 744 kr | 1 630 396 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 219 779 kr | 92 354 kr | 72 768 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 843 957 kr | 1 021 651 kr | 1 032 626 kr |
| EBITDA | 503 747 kr | 248 897 kr | 209 724 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 3 519 705 kr | 3 173 487 kr | 3 260 792 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 17 018 kr | 71 499 kr |
| Personalkostnader | 1 184 166 kr | 1 794 404 kr | 1 855 528 kr |
| Av- och nedskrivningar | 64 189 kr | 64 189 kr | 64 189 kr |
| Rörelseresultat | 439 558 kr | 184 708 kr | 145 535 kr |
| Räntekostnader | 3 400 kr | 13 861 kr | 14 204 kr |
| Resultat efter fin. poster | 436 652 kr | 170 847 kr | 131 331 kr |
| Skatt | 74 429 kr | 39 500 kr | 32 645 kr |
| Årets resultat | 362 223 kr | 131 347 kr | 98 686 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | 95 000 kr | 90 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 143 500 kr | 90 000 kr | 30 000 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 1 028 619 kr | 1 053 134 kr | 1 147 902 kr |
| Anläggningstillgångar | 174 592 kr | 302 970 kr | 367 159 kr |
| Omsättningstillgångar | 854 027 kr | 750 164 kr | 780 743 kr |
| Kassa och bank | 463 985 kr | 171 464 kr | 266 145 kr |
| Eget kapital | 470 434 kr | 440 642 kr | 399 295 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 211 kr | 209 295 kr | 200 609 kr |
| Långfristiga skulder | 1 075 kr | 74 512 kr | 125 945 kr |
| Kortfristiga skulder | 557 110 kr | 537 980 kr | 622 662 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför K I Lings Svets & Rörmontage AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →