Spånga Rör Fastighets Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556520-7684 · Aktiebolag · Stockholm · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen växte 4 % till 597 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -38 %, soliditeten 38 %.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -37,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 37,7 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 37,7 % | 41,7 % | 46,5 % | 46,1 % | 44,0 % | 42,0 % | 41,0 % | 31,4 % |
| Rörelsemarginal | −37,8 % | 34,2 % | 3,5 % | 22,6 % | 23,0 % | 19,3 % | 91,8 % | 35,6 % |
| Vinstmarginal | −53,4 % | 15,3 % | −4,9 % | 16,4 % | 12,9 % | 7,6 % | 79,2 % | 21,6 % |
| Kassalikviditet | 2,82 | 3,42 | 2,54 | 2,69 | 2,34 | 2,09 | 2,30 | 0,66 |
| Skuldsättningsgrad | 1,65 | 1,40 | 1,15 | 1,17 | 1,27 | 1,38 | 1,44 | 2,19 |
| Avkastning eget kapital | −20,3 % | 4,6 % | −1,5 % | 4,7 % | 3,8 % | 2,3 % | 24,0 % | 8,8 % |
| Avkastning totalt kapital | −5,2 % | 4,4 % | 0,5 % | 3,0 % | 3,0 % | 2,5 % | 11,4 % | 4,5 % |
| EBITDA | −166 245 kr | 251 970 kr | 72 967 kr | 171 970 kr | 181 869 kr | 162 548 kr | 519 965 kr | 243 263 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 596 614 kr | 572 866 kr | 558 685 kr | 524 880 kr | 516 580 kr | 516 580 kr | 497 814 kr | 505 660 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 429 375 kr | 54 850 kr | 558 685 kr | 524 880 kr | 516 580 kr | 516 580 kr | 497 814 kr | 505 660 kr |
| Av- och nedskrivningar | 59 207 kr | 55 827 kr | 53 426 kr | 53 426 kr | 63 082 kr | 63 082 kr | 63 082 kr | 63 081 kr |
| Rörelseresultat | −225 452 kr | 196 143 kr | 19 541 kr | 118 544 kr | 118 787 kr | 99 466 kr | 456 883 kr | 180 182 kr |
| Räntekostnader | 101 297 kr | 112 470 kr | 47 102 kr | 32 570 kr | 52 202 kr | 60 073 kr | 62 401 kr | 70 745 kr |
| Resultat efter fin. poster | −318 811 kr | 87 434 kr | −27 561 kr | 85 974 kr | 66 585 kr | 39 393 kr | 394 482 kr | 109 437 kr |
| Årets resultat | −318 811 kr | 87 434 kr | −27 561 kr | 85 974 kr | 66 585 kr | 39 393 kr | 394 482 kr | 109 437 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 4 169 758 kr | 4 542 061 kr | 3 880 053 kr | 3 974 686 kr | 3 972 442 kr | 3 996 718 kr | 4 004 506 kr | 3 972 109 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 547 738 kr | 3 606 945 kr | 3 373 740 kr | 3 427 166 kr | 3 480 592 kr | 3 543 674 kr | 3 606 756 kr | 3 669 843 kr |
| Omsättningstillgångar | 622 020 kr | 935 116 kr | 506 313 kr | 547 520 kr | 491 850 kr | 453 044 kr | 397 750 kr | 302 266 kr |
| Kassa och bank | 608 628 kr | 894 486 kr | 500 474 kr | 542 075 kr | 490 255 kr | 447 674 kr | 381 776 kr | 283 884 kr |
| Eget kapital | 1 573 537 kr | 1 892 348 kr | 1 804 914 kr | 1 832 475 kr | 1 746 501 kr | 1 679 916 kr | 1 640 523 kr | 1 246 041 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 292 443 kr | 1 160 400 kr | 1 143 352 kr | 1 012 769 kr | 901 575 kr | 817 573 kr | 378 482 kr | 224 436 kr |
| Långfristiga skulder | 2 376 000 kr | 2 376 000 kr | 1 876 000 kr | 1 939 000 kr | 2 016 000 kr | 2 100 000 kr | 2 191 000 kr | 2 268 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 220 221 kr | 273 713 kr | 199 139 kr | 203 211 kr | 209 941 kr | 216 802 kr | 172 983 kr | 458 068 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Spånga Rör Fastighets Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →