Glasrikets Måleri & Färg AB, nyckeltal och bokslut
556520-3121 · Aktiebolag · Hovmantorp · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 105 % till 7,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 20 %, soliditeten 16 %, 6 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 104,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 19,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 16,0 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 16,0 % | 3,8 % | 1,1 % |
| Rörelsemarginal | 19,6 % | 11,0 % | −0,3 % |
| Vinstmarginal | 17,3 % | 3,5 % | −8,6 % |
| Kassalikviditet | 1,70 | 0,69 | 0,42 |
| Skuldsättningsgrad | 4,88 | 25,47 | 94,12 |
| Avkastning eget kapital | 139,9 % | 71,3 % | −586,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 25,3 % | 8,6 % | −0,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 499 489 kr | 366 680 kr | 419 484 kr |
| Omsättning / anställd | 1 303 922 kr | 955 664 kr | 906 043 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 255 041 kr | 105 027 kr | −2 660 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 793 235 kr | 532 489 kr | 478 491 kr |
| EBITDA | 1 762 480 kr | 663 238 kr | 236 030 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 7 823 533 kr | 3 822 654 kr | 3 624 170 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 6 kr | 85 573 kr | 163 244 kr |
| Personalkostnader | 2 996 932 kr | 1 466 719 kr | 1 677 935 kr |
| Av- och nedskrivningar | 232 235 kr | 243 129 kr | 246 669 kr |
| Rörelseresultat | 1 530 245 kr | 420 109 kr | −10 639 kr |
| Räntekostnader | 175 302 kr | 292 240 kr | 301 479 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 355 057 kr | 132 435 kr | −313 186 kr |
| Skatt | 213 080 kr | , | 0 kr |
| Årets resultat | 783 010 kr | 132 435 kr | −248 186 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 6 051 147 kr | 4 918 333 kr | 5 079 385 kr |
| Anläggningstillgångar | 4 142 618 kr | 4 374 853 kr | 4 582 162 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 908 529 kr | 543 480 kr | 497 223 kr |
| Varulager | 113 554 kr | 184 486 kr | 291 973 kr |
| Kassa och bank | 1 133 813 kr | 13 331 kr | 318 kr |
| Eget kapital | 968 846 kr | 185 837 kr | 53 401 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 65 836 kr | −66 598 kr | 181 588 kr |
| Långfristiga skulder | 3 665 523 kr | 4 209 145 kr | 4 531 612 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 057 811 kr | 523 351 kr | 494 372 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 6 | 4 | 4 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Glasrikets Måleri & Färg AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →