H M Holmgrens Måleri Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556516-8910 · Aktiebolag · Oskarshamn · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 25 % till 15,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 8 %, soliditeten 44 %, 6 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 24,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 8,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 44,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 44,3 % | 43,4 % | 32,8 % | 45,7 % | 34,6 % |
| Rörelsemarginal | 8,0 % | 20,2 % | 4,2 % | 16,2 % | −0,5 % |
| Vinstmarginal | 7,6 % | 19,7 % | 3,2 % | 16,0 % | −1,5 % |
| Kassalikviditet | 1,51 | 1,70 | 0,97 | 1,61 | 2,10 |
| Skuldsättningsgrad | 1,02 | 1,19 | 2,05 | 0,99 | 1,89 |
| Avkastning eget kapital | 37,5 % | 123,2 % | 37,1 % | 131,4 % | −9,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 17,5 % | 55,0 % | 15,8 % | 60,8 % | −1,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 906 175 kr | 903 810 kr | 813 844 kr | 776 348 kr | 634 574 kr |
| Omsättning / anställd | 2 648 376 kr | 3 846 132 kr | 2 116 720 kr | 2 811 497 kr | 1 714 924 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 212 005 kr | 778 534 kr | 87 925 kr | 455 113 kr | −9 132 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 194 830 kr | 1 734 267 kr | 936 506 kr | 1 249 135 kr | 650 718 kr |
| EBITDA | 1 731 932 kr | 4 567 514 kr | 674 640 kr | 2 363 935 kr | 48 432 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 15 890 253 kr | 21 153 727 kr | 11 641 958 kr | 14 057 485 kr | 5 144 772 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 165 000 kr | 284 531 kr | 167 588 kr | 44 675 kr |
| Personalkostnader | 5 437 050 kr | 4 970 957 kr | 4 476 141 kr | 3 881 740 kr | 1 903 721 kr |
| Av- och nedskrivningar | 459 901 kr | 285 577 kr | 191 050 kr | 88 371 kr | 75 829 kr |
| Rörelseresultat | 1 272 031 kr | 4 281 937 kr | 483 590 kr | 2 275 564 kr | −27 397 kr |
| Räntekostnader | 64 682 kr | 120 005 kr | 110 542 kr | 29 688 kr | 47 596 kr |
| Resultat efter fin. poster | 1 207 354 kr | 4 161 932 kr | 373 048 kr | 2 245 876 kr | −74 993 kr |
| Skatt | 187 455 kr | 808 681 kr | 109 817 kr | 421 787 kr | 27 713 kr |
| Årets resultat | 638 578 kr | 2 974 221 kr | 301 671 kr | 1 485 649 kr | 19 984 kr |
| Utdelning (utbetald) | 800 000 kr | 600 000 kr | 542 000 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 7 267 232 kr | 7 790 460 kr | 3 062 679 kr | 3 741 345 kr | 2 236 137 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 197 810 kr | 2 460 702 kr | 1 220 338 kr | 526 874 kr | 538 605 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 069 422 kr | 5 329 758 kr | 1 842 341 kr | 3 214 471 kr | 1 697 532 kr |
| Varulager | 242 172 kr | 262 207 kr | 458 474 kr | 546 062 kr | 560 418 kr |
| Kassa och bank | 2 038 475 kr | 3 483 231 kr | 18 000 kr | 740 180 kr | 6 000 kr |
| Eget kapital | 3 217 503 kr | 3 378 925 kr | 1 004 704 kr | 1 709 132 kr | 773 483 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 478 725 kr | 304 504 kr | 602 833 kr | 123 283 kr | 653 298 kr |
| Långfristiga skulder | 758 123 kr | 1 051 607 kr | 634 405 kr | 32 502 kr | 921 344 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 531 255 kr | 2 980 898 kr | 1 423 570 kr | 1 661 271 kr | 541 310 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 6 | 5,5 | 5,5 | 5 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför H M Holmgrens Måleri Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →