Fönsterbläcket Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556516-3812 · Aktiebolag · Brålanda · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen minskade 17 % till 2,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 34 %, soliditeten 15 %, 2 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 17,2 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 34,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 14,6 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 14,6 % | 16,9 % | 16,8 % | 13,7 % | 16,2 % | 15,9 % | 11,0 % | 9,5 % |
| Rörelsemarginal | 34,0 % | 14,5 % | 21,9 % | −9,4 % | −5,6 % | 20,6 % | 19,3 % | 35,1 % |
| Vinstmarginal | 10,4 % | −2,0 % | 15,4 % | −16,3 % | −9,8 % | 9,8 % | 10,7 % | 30,5 % |
| Kassalikviditet | 0,33 | 1,04 | 1,24 | 2,48 | 3,37 | 4,50 | 3,46 | 3,27 |
| Skuldsättningsgrad | 5,87 | 4,91 | 4,96 | 6,28 | 5,15 | 5,03 | 7,37 | 8,73 |
| Avkastning eget kapital | 10,0 % | −2,4 % | 18,4 % | −21,4 % | −9,9 % | 10,6 % | 16,0 % | 94,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 3,6 % | 3,0 % | 4,4 % | −1,7 % | −0,7 % | 3,7 % | 3,5 % | 10,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 65 398 kr | 434 023 kr | 310 684 kr | 348 330 kr | 272 477 kr | 32 268 kr | 29 017 kr | 410 707 kr |
| Omsättning / anställd | 1 121 075 kr | 1 354 593 kr | 1 394 801 kr | 1 262 125 kr | 2 273 389 kr | 2 202 489 kr | 2 243 003 kr | 2 011 873 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 380 704 kr | 197 012 kr | 305 759 kr | −118 107 kr | −126 963 kr | 454 408 kr | 433 137 kr | 705 311 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 556 262 kr | 732 854 kr | 725 320 kr | 356 909 kr | 357 866 kr | 703 696 kr | 676 010 kr | 1 217 812 kr |
| EBITDA | 981 728 kr | 597 662 kr | 829 272 kr | 17 158 kr | 85 389 kr | 671 428 kr | 646 993 kr | 1 614 210 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 242 149 kr | 2 709 186 kr | 2 789 601 kr | 2 524 250 kr | 2 273 389 kr | 2 202 489 kr | 2 243 003 kr | 4 023 745 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 065 784 kr | 0 kr | 19 341 kr | 361 860 kr | 2 137 kr | 1 256 kr | 0 kr | 74 140 kr |
| Personalkostnader | 130 795 kr | 868 046 kr | 621 367 kr | 696 659 kr | 272 477 kr | 32 268 kr | 29 017 kr | 821 413 kr |
| Av- och nedskrivningar | 220 321 kr | 203 639 kr | 217 755 kr | 253 371 kr | 212 352 kr | 217 020 kr | 213 856 kr | 203 589 kr |
| Rörelseresultat | 761 407 kr | 394 023 kr | 611 517 kr | −236 213 kr | −126 963 kr | 454 408 kr | 433 137 kr | 1 410 621 kr |
| Räntekostnader | 349 126 kr | 454 038 kr | 184 835 kr | 175 941 kr | 130 957 kr | 259 457 kr | 234 414 kr | 221 915 kr |
| Resultat efter fin. poster | 233 143 kr | −54 050 kr | 428 670 kr | −410 853 kr | −222 086 kr | 216 494 kr | 238 956 kr | 1 227 108 kr |
| Skatt | 51 162 kr | 0 kr | 22 283 kr | 0 kr | 52 624 kr | 152 124 kr | 51 578 kr | 39 241 kr |
| Årets resultat | 52 981 kr | −54 050 kr | 406 387 kr | −326 853 kr | 199 970 kr | 557 628 kr | 187 378 kr | 135 929 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 15 998 452 kr | 13 444 269 kr | 13 896 299 kr | 14 000 675 kr | 13 913 325 kr | 12 926 582 kr | 13 553 141 kr | 13 760 157 kr |
| Anläggningstillgångar | 11 421 456 kr | 12 361 596 kr | 12 565 235 kr | 10 959 455 kr | 10 483 076 kr | 9 214 628 kr | 9 431 648 kr | 9 611 607 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 576 996 kr | 1 082 673 kr | 1 331 064 kr | 3 041 220 kr | 3 430 249 kr | 3 711 954 kr | 4 121 493 kr | 4 148 550 kr |
| Varulager | , | , | , | 0 kr | 45 140 kr | 59 051 kr | 45 140 kr | 61 436 kr |
| Kassa och bank | 935 493 kr | 365 466 kr | 359 472 kr | 177 451 kr | 328 299 kr | 775 396 kr | 790 582 kr | 212 718 kr |
| Eget kapital | 2 328 875 kr | 2 275 893 kr | 2 329 943 kr | 1 923 556 kr | 2 250 409 kr | 2 050 438 kr | 1 492 811 kr | 1 305 433 kr |
| Aktiekapital | 135 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr | 135 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 113 893 kr | 2 167 943 kr | 1 761 556 kr | 2 088 409 kr | 1 888 439 kr | 1 330 811 kr | 1 143 433 kr | 1 007 504 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 10 130 000 kr | 10 490 400 kr | 10 850 700 kr | 10 575 900 kr | 9 504 815 kr | 9 828 855 kr | 10 152 895 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 669 577 kr | 1 038 376 kr | 1 075 956 kr | 1 226 419 kr | 1 003 016 kr | 812 649 kr | 1 179 537 kr | 1 249 891 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fönsterbläcket Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →