MT Glasklart AB, nyckeltal och bokslut
556516-0156 · Aktiebolag · SNI 81210 Lokalvård
Omsättningen minskade 18 % till 306 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 43 %, soliditeten 98 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 18,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 43,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 97,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 97,6 % | 91,0 % | 86,1 % | 79,8 % | 74,0 % | 66,3 % | 64,7 % |
| Rörelsemarginal | 43,2 % | 45,1 % | 55,7 % | 41,9 % | 57,3 % | 29,2 % | 62,1 % |
| Vinstmarginal | 43,3 % | 46,0 % | 55,7 % | 40,2 % | 55,3 % | 27,5 % | 61,9 % |
| Kassalikviditet | 40,84 | 17,31 | 12,11 | 10,30 | 9,29 | 8,36 | 4,58 |
| Skuldsättningsgrad | 0,03 | 0,06 | 0,12 | 0,21 | 0,30 | 0,42 | 0,45 |
| Avkastning eget kapital | 24,1 % | 29,6 % | 43,6 % | 26,1 % | 34,3 % | 19,3 % | 85,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 23,6 % | 27,5 % | 38,4 % | 21,8 % | 26,3 % | 13,6 % | 55,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 25 435 kr | 12 022 kr | 8 884 kr | 19 490 kr | 20 340 kr | 8 068 kr | 25 896 kr |
| Omsättning / anställd | 306 263 kr | 373 834 kr | 466 742 kr | 318 981 kr | 274 449 kr | 257 769 kr | 466 109 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 132 407 kr | 168 544 kr | 260 179 kr | 133 529 kr | 157 184 kr | 75 141 kr | 289 481 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 179 995 kr | 224 871 kr | 313 368 kr | 197 324 kr | 221 829 kr | 117 148 kr | 325 200 kr |
| EBITDA | 154 560 kr | 212 849 kr | 304 484 kr | 177 834 kr | 201 489 kr | 109 080 kr | 299 304 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 306 263 kr | 373 834 kr | 466 742 kr | 318 981 kr | 274 449 kr | 257 769 kr | 466 109 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 306 263 kr | 373 834 kr | 0 kr | 5 475 kr | 46 455 kr | 0 kr | 10 038 kr |
| Personalkostnader | 25 435 kr | 12 022 kr | 8 884 kr | 19 490 kr | 20 340 kr | 8 068 kr | 25 896 kr |
| Av- och nedskrivningar | 22 153 kr | 44 305 kr | 44 305 kr | 44 305 kr | 44 305 kr | 33 939 kr | 9 823 kr |
| Rörelseresultat | 132 407 kr | 168 544 kr | 260 179 kr | 133 529 kr | 157 184 kr | 75 141 kr | 289 481 kr |
| Räntekostnader | 880 kr | 3 837 kr | 6 162 kr | 5 610 kr | 5 463 kr | 4 374 kr | 996 kr |
| Resultat efter fin. poster | 132 638 kr | 171 905 kr | 259 972 kr | 128 139 kr | 151 725 kr | 70 780 kr | 288 485 kr |
| Skatt | 33 858 kr | 37 288 kr | 54 750 kr | 29 633 kr | 35 143 kr | 16 568 kr | 57 017 kr |
| Årets resultat | 120 933 kr | 134 617 kr | 205 222 kr | 98 506 kr | 126 246 kr | 54 032 kr | 198 902 kr |
| Utdelning (beslutad) | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 100 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 30 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 150 000 kr | 150 000 kr | 100 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 565 268 kr | 638 234 kr | 692 379 kr | 614 764 kr | 597 244 kr | 551 631 kr | 518 703 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 22 153 kr | 66 458 kr | 110 763 kr | 155 068 kr | 199 373 kr | 108 052 kr |
| Omsättningstillgångar | 565 268 kr | 616 081 kr | 625 921 kr | 504 001 kr | 442 176 kr | 352 258 kr | 410 651 kr |
| Kassa och bank | 504 205 kr | 575 372 kr | 566 066 kr | 456 196 kr | 361 994 kr | 300 957 kr | 275 168 kr |
| Eget kapital | 551 426 kr | 580 493 kr | 595 876 kr | 490 654 kr | 442 148 kr | 365 902 kr | 335 812 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 310 493 kr | 325 876 kr | 270 654 kr | 272 148 kr | 195 902 kr | 191 870 kr | 16 910 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 22 656 kr | 53 040 kr | 85 350 kr | 111 800 kr | 60 724 kr |
| Kortfristiga skulder | 13 842 kr | 35 588 kr | 51 694 kr | 48 917 kr | 47 593 kr | 42 112 kr | 89 601 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför MT Glasklart AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →