Stjernsunds Herrgård Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556515-7020 · Aktiebolag · Dalarna · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen växte 9 % till 1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 3 %, soliditeten 50 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 49,8 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 49,8 % | 49,3 % | 50,7 % | 47,0 % | 36,0 % | 34,7 % | 32,9 % |
| Rörelsemarginal | 3,4 % | −9,5 % | 12,7 % | 7,8 % | −2,0 % | −3,7 % | 1,2 % |
| Vinstmarginal | −1,5 % | −16,4 % | 7,8 % | 3,4 % | −7,0 % | −8,7 % | −3,7 % |
| Kassalikviditet | 1,81 | 2,13 | 3,49 | 2,72 | 1,21 | 2,13 | 4,03 |
| Skuldsättningsgrad | 1,01 | 1,03 | 0,95 | 1,13 | 1,78 | 1,88 | 2,03 |
| Avkastning eget kapital | −1,8 % | −17,3 % | 7,5 % | 3,4 % | −9,5 % | −11,8 % | −6,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,0 % | −5,0 % | 6,2 % | 3,6 % | −1,0 % | −1,7 % | 0,7 % |
| EBITDA | 86 066 kr | −39 820 kr | 166 756 kr | 168 456 kr | 38 722 kr | 24 100 kr | 80 537 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 031 766 kr | 950 894 kr | 999 143 kr | 974 043 kr | 839 638 kr | 859 933 kr | 1 124 857 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 92 406 kr | 999 143 kr | 0 kr | 2 079 kr | 859 933 kr | 1 124 857 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 50 742 kr | 50 742 kr | 39 690 kr | 92 964 kr | 55 672 kr | 55 673 kr | 67 296 kr |
| Rörelseresultat | 35 324 kr | −90 562 kr | 127 066 kr | 75 492 kr | −16 950 kr | −31 573 kr | 13 241 kr |
| Räntekostnader | 51 018 kr | 65 214 kr | 49 428 kr | 41 982 kr | 41 862 kr | 42 959 kr | 54 425 kr |
| Resultat efter fin. poster | −15 694 kr | −155 776 kr | 77 638 kr | 33 510 kr | −58 812 kr | −74 532 kr | −41 184 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 12 041 kr | , | , | , | , |
| Årets resultat | −15 694 kr | −136 376 kr | 46 197 kr | 370 510 kr | −8 812 kr | −1 532 kr | 381 816 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 1 776 760 kr | 1 826 207 kr | 2 046 570 kr | 2 111 427 kr | 1 725 885 kr | 1 813 292 kr | 1 915 762 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 369 462 kr | 1 420 204 kr | 1 391 571 kr | 1 431 261 kr | 1 524 225 kr | 1 579 897 kr | 1 635 570 kr |
| Omsättningstillgångar | 407 298 kr | 406 003 kr | 654 999 kr | 680 166 kr | 201 660 kr | 233 395 kr | 280 192 kr |
| Kassa och bank | 80 148 kr | 64 424 kr | 78 689 kr | 76 161 kr | 54 866 kr | 110 789 kr | 52 334 kr |
| Eget kapital | 885 525 kr | 901 219 kr | 1 037 594 kr | 991 397 kr | 620 887 kr | 629 699 kr | 631 231 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 781 219 kr | 917 594 kr | 871 397 kr | 500 887 kr | 509 699 kr | 511 231 kr | 129 415 kr |
| Långfristiga skulder | 666 000 kr | 734 000 kr | 802 000 kr | 870 000 kr | 938 000 kr | 1 074 000 kr | 1 215 000 kr |
| Kortfristiga skulder | 225 235 kr | 190 988 kr | 187 576 kr | 250 030 kr | 166 998 kr | 109 593 kr | 69 531 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stjernsunds Herrgård Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →