Tandvårdskliniken i Uppsala AB, nyckeltal och bokslut
556515-6857 · Aktiebolag · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen växte 31 % till 532 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 3 %, soliditeten 98 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 30,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 98,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 98,1 % | 100,0 % | 100,0 % | 100,0 % | 87,0 % | 100,0 % |
| Rörelsemarginal | 3,5 % | −4,8 % | 5,6 % | 2,1 % | 7,7 % | −14,2 % |
| Vinstmarginal | 3,5 % | −4,8 % | 5,6 % | 2,1 % | 7,7 % | −14,2 % |
| Kassalikviditet | 31,49 | , | , | , | 7,72 | , |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,15 | 0,00 |
| Avkastning eget kapital | 23,2 % | −31,7 % | 29,6 % | 16,2 % | 65,2 % | −236,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 22,7 % | −31,7 % | 29,6 % | 16,2 % | 56,7 % | −236,5 % |
| EBITDA | 28 783 kr | −13 016 kr | 30 253 kr | 12 399 kr | 30 991 kr | −39 190 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 532 000 kr | 406 979 kr | 424 200 kr | 446 501 kr | 401 000 kr | 276 332 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 532 000 kr | 0 kr | 3 772 kr | 446 501 kr | 401 000 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 10 317 kr | 6 400 kr | 6 399 kr | 3 198 kr | , | , |
| Rörelseresultat | 18 466 kr | −19 416 kr | 23 854 kr | 9 201 kr | 30 991 kr | −39 190 kr |
| Räntekostnader | , | , | 0 kr | 8 kr | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 18 469 kr | −19 412 kr | 23 859 kr | 9 193 kr | 30 991 kr | −39 190 kr |
| Årets resultat | 18 469 kr | −19 412 kr | 23 859 kr | 9 193 kr | 30 991 kr | −39 190 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 81 241 kr | 61 202 kr | 80 614 kr | 56 755 kr | 54 639 kr | 16 571 kr |
| Anläggningstillgångar | 31 797 kr | 16 003 kr | 22 403 kr | 28 802 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 49 444 kr | 45 199 kr | 58 211 kr | 27 953 kr | 54 639 kr | 16 571 kr |
| Kassa och bank | 2 434 kr | 10 799 kr | 1 218 kr | 2 974 kr | 25 296 kr | 16 563 kr |
| Eget kapital | 79 671 kr | 61 202 kr | 80 614 kr | 56 755 kr | 47 562 kr | 16 571 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −38 798 kr | −19 386 kr | −43 245 kr | −52 438 kr | −103 429 kr | −64 239 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 570 kr | , | , | 0 kr | 7 077 kr | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Tandvårdskliniken i Uppsala AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →