LM Stenboms El AB, nyckeltal och bokslut
556514-1826 · Aktiebolag · Ransäter · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 5 % till 1 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 25 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 5,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 25,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 44,2 % till 25,3 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 25,3 % | 44,2 % | 53,1 % | 55,1 % | 57,2 % | 62,8 % | 56,4 % |
| Rörelsemarginal | 5,9 % | 18,1 % | 23,1 % | 16,4 % | 18,0 % | 17,4 % | 13,7 % |
| Vinstmarginal | 6,0 % | 19,0 % | 23,3 % | 16,3 % | 17,7 % | 17,1 % | 13,5 % |
| Kassalikviditet | 1,23 | 1,67 | 2,09 | 2,16 | 2,27 | 2,58 | 2,20 |
| Skuldsättningsgrad | 2,95 | 1,26 | 0,88 | 0,82 | 0,75 | 0,59 | 0,77 |
| Avkastning eget kapital | 38,5 % | 61,0 % | 81,6 % | 83,4 % | 72,8 % | 72,3 % | 61,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 9,8 % | 27,0 % | 43,7 % | 46,3 % | 42,2 % | 46,0 % | 35,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 347 742 kr | 346 033 kr | 290 574 kr | 325 057 kr | 451 573 kr | 511 465 kr | 493 164 kr |
| Omsättning / anställd | 1 037 557 kr | 1 095 698 kr | 1 669 435 kr | 1 885 334 kr | 1 330 867 kr | 1 422 425 kr | 1 566 956 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 60 878 kr | 198 651 kr | 385 251 kr | 309 713 kr | 239 233 kr | 246 809 kr | 215 216 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 408 620 kr | 544 684 kr | 675 825 kr | 634 770 kr | 690 806 kr | 759 801 kr | 717 324 kr |
| EBITDA | 60 878 kr | 198 651 kr | 385 251 kr | 309 713 kr | 239 233 kr | 248 336 kr | 224 160 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 1 037 557 kr | 1 095 698 kr | 1 669 435 kr | 1 885 334 kr | 1 330 867 kr | 1 422 425 kr | 1 566 956 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 24 000 kr | 5 880 kr | 1 885 334 kr | 0 kr | 6 000 kr | 1 566 956 kr |
| Personalkostnader | 347 742 kr | 346 033 kr | 290 574 kr | 325 057 kr | 451 573 kr | 511 465 kr | 493 164 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | 0 kr | 1 527 kr | 8 944 kr |
| Rörelseresultat | 60 878 kr | 198 651 kr | 385 251 kr | 309 713 kr | 239 233 kr | 246 809 kr | 215 216 kr |
| Räntekostnader | 459 kr | 74 kr | 3 000 kr | 2 945 kr | 3 076 kr | 3 112 kr | 3 094 kr |
| Resultat efter fin. poster | 61 973 kr | 208 353 kr | 388 700 kr | 306 857 kr | 236 157 kr | 243 697 kr | 212 122 kr |
| Skatt | 12 798 kr | 43 173 kr | 80 290 kr | 63 289 kr | 48 871 kr | 52 374 kr | 46 078 kr |
| Årets resultat | 49 175 kr | 165 180 kr | 308 410 kr | 243 568 kr | 187 286 kr | 191 323 kr | 166 044 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 230 000 kr | 300 000 kr | , | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 230 000 kr | 300 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 125 000 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 635 004 kr | 772 217 kr | 897 163 kr | 668 492 kr | 566 883 kr | 536 973 kr | 613 321 kr |
| Anläggningstillgångar | 38 938 kr | 38 938 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 1 527 kr |
| Omsättningstillgångar | 596 066 kr | 733 279 kr | 897 163 kr | 668 492 kr | 566 883 kr | 536 973 kr | 611 794 kr |
| Varulager | 11 186 kr | 13 867 kr | 17 950 kr | 18 833 kr | 16 241 kr | 21 954 kr | 24 182 kr |
| Kassa och bank | 332 504 kr | 554 181 kr | 687 900 kr | 534 699 kr | 243 631 kr | 401 069 kr | 351 938 kr |
| Eget kapital | 160 795 kr | 341 621 kr | 476 441 kr | 368 032 kr | 324 463 kr | 337 177 kr | 345 854 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 11 621 kr | 76 441 kr | 68 031 kr | 24 463 kr | 37 177 kr | 45 854 kr | 79 810 kr |
| Kortfristiga skulder | 474 209 kr | 430 596 kr | 420 722 kr | 300 460 kr | 242 420 kr | 199 796 kr | 267 467 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför LM Stenboms El AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →