Flamkontroll Invest Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556513-4136 · Aktiebolag · Nynäshamn · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen växte 0 % till 2,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 24 %, soliditeten 71 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 24,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 70,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 70,6 % | 66,3 % | 63,3 % | 57,3 % | 46,2 % |
| Rörelsemarginal | 24,1 % | 51,1 % | 37,2 % | 27,1 % | 27,8 % |
| Vinstmarginal | 128,7 % | 126,3 % | 130,2 % | 202,8 % | 17,1 % |
| Kassalikviditet | 5,23 | 4,72 | 8,33 | 8,52 | 2,00 |
| Skuldsättningsgrad | 0,37 | 0,45 | 0,49 | 0,63 | 0,97 |
| Avkastning eget kapital | 11,7 % | 13,0 % | 14,8 % | 25,7 % | 2,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 9,4 % | 10,1 % | 10,5 % | 15,7 % | 2,1 % |
| EBITDA | 723 025 kr | 1 301 930 kr | 956 750 kr | 716 130 kr | 687 476 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 2 199 815 kr | 2 197 532 kr | 2 092 959 kr | 1 980 901 kr | 1 829 588 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 60 350 kr | −14 086 kr | 43 242 kr | 15 400 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 193 355 kr | 179 069 kr | 179 069 kr | 179 069 kr | 179 069 kr |
| Rörelseresultat | 529 670 kr | 1 122 861 kr | 777 681 kr | 537 061 kr | 508 407 kr |
| Räntekostnader | 399 606 kr | 460 833 kr | 320 808 kr | 269 736 kr | 196 237 kr |
| Resultat efter fin. poster | 2 831 618 kr | 2 775 297 kr | 2 725 682 kr | 4 017 325 kr | 312 170 kr |
| Skatt | 114 027 kr | 249 210 kr | 212 204 kr | 134 571 kr | 153 981 kr |
| Årets resultat | 2 928 133 kr | 2 914 440 kr | 2 731 398 kr | 4 234 526 kr | 540 035 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 34 275 970 kr | 32 098 985 kr | 28 993 730 kr | 27 309 877 kr | 24 683 896 kr |
| Anläggningstillgångar | 29 842 736 kr | 27 433 130 kr | 23 372 120 kr | 21 251 189 kr | 21 130 258 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 433 234 kr | 4 665 855 kr | 5 621 610 kr | 6 058 688 kr | 3 553 638 kr |
| Kassa och bank | 234 746 kr | 452 324 kr | 832 726 kr | 2 710 541 kr | 1 133 426 kr |
| Eget kapital | 24 209 880 kr | 21 281 746 kr | 18 367 307 kr | 15 635 909 kr | 11 401 382 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 21 161 746 kr | 18 247 307 kr | 15 515 909 kr | 11 281 382 kr | 10 741 348 kr |
| Långfristiga skulder | 8 164 200 kr | 8 564 200 kr | 8 297 950 kr | 9 091 075 kr | 9 283 575 kr |
| Kortfristiga skulder | 847 015 kr | 987 622 kr | 674 703 kr | 711 203 kr | 1 775 477 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Flamkontroll Invest Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →