Cynk. Insurance Financial Service AB, nyckeltal och bokslut
556513-3872 · Aktiebolag · SNI 66220 Verksamhet utförd av försäkringsombud och försäkringsmäklare
Omsättningen minskade 11 % till 935 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -11 %, soliditeten -13 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 10,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -11,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -13,4 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -13,4 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från 33,0 % till -13,4 %.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | −13,4 % | 33,0 % | 33,8 % | 34,1 % | 34,5 % | 35,8 % | 64,8 % |
| Rörelsemarginal | −11,1 % | 1,0 % | −0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | −14,4 % | −4,5 % |
| Vinstmarginal | −11,3 % | 0,8 % | −0,1 % | −0,0 % | −0,2 % | −14,4 % | , |
| Kassalikviditet | 0,88 | 1,49 | 1,51 | 1,52 | 1,53 | 1,56 | 2,84 |
| Skuldsättningsgrad | −8,48 | 2,03 | 1,96 | 1,93 | 1,90 | 1,80 | 0,54 |
| Avkastning eget kapital | 505,6 % | 10,4 % | −1,6 % | −0,5 % | −3,2 % | −140,7 % | , |
| Avkastning totalt kapital | −66,6 % | 3,9 % | −0,1 % | 0,0 % | 0,0 % | −50,3 % | −18,9 % |
| Personalkostnad / anställd | , | 770 752 kr | 744 337 kr | 730 982 kr | 485 526 kr | 435 688 kr | 420 145 kr |
| Omsättning / anställd | , | 1 046 632 kr | 974 022 kr | 1 069 292 kr | 648 571 kr | 634 194 kr | 1 007 059 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | 10 023 kr | −261 kr | 88 kr | 6 kr | −91 493 kr | −45 727 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | 780 775 kr | 744 076 kr | 731 070 kr | 485 532 kr | 344 195 kr | 374 418 kr |
| EBITDA | −104 035 kr | 10 023 kr | −261 kr | 88 kr | 11 kr | −91 493 kr | −45 727 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 934 610 kr | 1 046 632 kr | 974 022 kr | 1 069 292 kr | 1 297 142 kr | 634 194 kr | 1 007 059 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 934 610 kr | 1 046 632 kr | 974 022 kr | 1 069 292 kr | 0 kr | 0 kr | 125 243 kr |
| Personalkostnader | 816 470 kr | 770 752 kr | 744 337 kr | 730 982 kr | 971 052 kr | 435 688 kr | 420 145 kr |
| Rörelseresultat | −104 035 kr | 10 023 kr | −261 kr | 88 kr | 11 kr | −91 493 kr | −45 727 kr |
| Räntekostnader | 1 582 kr | 1 209 kr | 973 kr | 495 kr | 2 484 kr | 41 kr | 64 kr |
| Resultat efter fin. poster | −105 615 kr | 8 816 kr | −1 227 kr | −407 kr | −2 473 kr | −91 534 kr | , |
| Skatt | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Årets resultat | −105 615 kr | 8 816 kr | −1 227 kr | −407 kr | −2 473 kr | −91 534 kr | −45 791 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 156 255 kr | 256 798 kr | 224 581 kr | 226 238 kr | 224 947 kr | 181 959 kr | 241 833 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 156 255 kr | 256 798 kr | 224 581 kr | 226 238 kr | 224 947 kr | 181 959 kr | 241 833 kr |
| Kassa och bank | 24 973 kr | 18 511 kr | 35 247 kr | 19 837 kr | 6 772 kr | 20 956 kr | 28 747 kr |
| Eget kapital | −20 891 kr | 84 724 kr | 75 908 kr | 77 135 kr | 77 542 kr | 65 075 kr | 156 609 kr |
| Aktiekapital | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr | 150 000 kr |
| Balanserat resultat | −65 276 kr | −74 092 kr | −72 865 kr | −72 458 kr | −69 985 kr | 5 709 kr | , |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 177 146 kr | 172 074 kr | 148 673 kr | 149 103 kr | 147 405 kr | 116 884 kr | 85 224 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Cynk. Insurance Financial Service AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →