Lennart o Carin Rör o Svetsmontage AB, nyckeltal och bokslut
556512-8963 · Aktiebolag · Eksjö · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen växte 38 % till 3,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 1 %, soliditeten 42 %, 2 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 38,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 0,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 42,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 42,5 % | 41,1 % | 62,2 % | 43,9 % | 68,9 % |
| Rörelsemarginal | 0,6 % | −0,7 % | 5,3 % | 4,1 % | 8,6 % |
| Vinstmarginal | 0,8 % | −0,7 % | 5,3 % | 4,1 % | 8,5 % |
| Kassalikviditet | 1,16 | 1,45 | 2,26 | 1,51 | 3,22 |
| Skuldsättningsgrad | 1,35 | 1,43 | 0,61 | 1,21 | 0,34 |
| Avkastning eget kapital | 5,5 % | −3,8 % | 27,0 % | 25,5 % | 44,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,9 % | −1,2 % | 17,2 % | 11,2 % | 31,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 424 007 kr | 451 213 kr | 594 523 kr | 458 438 kr | 591 264 kr |
| Omsättning / anställd | 1 614 747 kr | 1 169 617 kr | 1 670 096 kr | 1 792 226 kr | 2 214 221 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 9 494 kr | −7 825 kr | 88 291 kr | 73 378 kr | 190 948 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 433 501 kr | 443 388 kr | 708 992 kr | 559 582 kr | 818 262 kr |
| EBITDA | 18 987 kr | −15 649 kr | 228 938 kr | 252 860 kr | 453 996 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 3 229 494 kr | 2 339 233 kr | 3 340 191 kr | 4 480 565 kr | 4 428 441 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 229 494 kr | 0 kr | 29 796 kr | 0 kr | 30 366 kr |
| Personalkostnader | 848 014 kr | 902 425 kr | 1 189 046 kr | 1 146 094 kr | 1 182 527 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 52 356 kr | 69 416 kr | 72 100 kr |
| Rörelseresultat | 18 987 kr | −15 649 kr | 176 582 kr | 183 444 kr | 381 896 kr |
| Räntekostnader | 5 628 kr | 4 235 kr | 4 069 kr | 573 kr | 6 962 kr |
| Resultat efter fin. poster | 25 668 kr | −16 674 kr | 177 924 kr | 183 036 kr | 375 273 kr |
| Skatt | 1 860 kr | 0 kr | 47 583 kr | 45 593 kr | 84 225 kr |
| Årets resultat | 23 808 kr | −16 674 kr | 182 697 kr | 175 173 kr | 319 203 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 200 000 kr | 240 000 kr | 300 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 200 000 kr | 240 000 kr | , | 300 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 097 812 kr | 1 076 474 kr | 1 059 000 kr | 1 632 631 kr | 1 221 007 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 52 356 kr | 121 772 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 097 812 kr | 1 076 474 kr | 1 059 000 kr | 1 580 275 kr | 1 099 235 kr |
| Varulager | 363 750 kr | 155 200 kr | 155 200 kr | 272 500 kr | 167 000 kr |
| Kassa och bank | 464 988 kr | 89 057 kr | 320 714 kr | 431 671 kr | 440 033 kr |
| Eget kapital | 466 275 kr | 442 467 kr | 659 141 kr | 716 445 kr | 841 272 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 322 467 kr | 339 141 kr | 356 445 kr | 421 272 kr | 402 069 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 631 537 kr | 634 007 kr | 399 859 kr | 863 830 kr | 289 649 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2,5 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Lennart o Carin Rör o Svetsmontage AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →