Teknikhuset Pinemo Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556510-5987 · Aktiebolag · SNI 68203 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler
Omsättningen växte 0 % till 675 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 5 %, soliditeten 3 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 0,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 5,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 3,0 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 3,0 %, tunn buffert mot förluster.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 3,0 % | 4,4 % | 4,8 % | 4,0 % | 3,6 % | 2,2 % | 3,8 % |
| Rörelsemarginal | 5,4 % | 15,7 % | 15,8 % | 13,5 % | 19,4 % | 0,5 % | 5,2 % |
| Vinstmarginal | −10,1 % | −3,0 % | 4,9 % | 2,5 % | 8,4 % | −10,7 % | −6,9 % |
| Kassalikviditet | 5,73 | 3,59 | 3,35 | 2,69 | 2,30 | 1,37 | 1,28 |
| Skuldsättningsgrad | 32,50 | 21,49 | 19,71 | 24,05 | 27,05 | 44,64 | 25,45 |
| Avkastning eget kapital | −58,2 % | −11,0 % | 16,3 % | 9,8 % | 37,9 % | −78,5 % | −29,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,9 % | 2,5 % | 2,5 % | 2,2 % | 3,1 % | 0,1 % | 0,8 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | , | 91 610 kr | 101 844 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | 704 663 kr | 734 149 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | 3 619 kr | 37 847 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | , | 275 684 kr | 320 571 kr |
| EBITDA | 216 961 kr | 285 896 kr | 287 999 kr | 273 237 kr | 316 564 kr | 184 074 kr | 218 727 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 674 815 kr | 672 739 kr | 678 794 kr | 686 424 kr | 700 773 kr | 704 663 kr | 734 149 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 674 815 kr | 672 739 kr | 678 794 kr | 686 424 kr | 0 kr | 160 001 kr | 734 149 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | 0 kr | 91 610 kr | 101 844 kr |
| Av- och nedskrivningar | 180 455 kr | 180 455 kr | 180 455 kr | 180 455 kr | 180 455 kr | 180 455 kr | 180 880 kr |
| Rörelseresultat | 36 506 kr | 105 441 kr | 107 544 kr | 92 782 kr | 136 109 kr | 3 619 kr | 37 847 kr |
| Räntekostnader | 104 440 kr | 125 853 kr | 74 194 kr | 75 928 kr | 77 466 kr | 79 055 kr | 88 254 kr |
| Resultat efter fin. poster | −67 895 kr | −20 359 kr | 33 439 kr | 16 854 kr | 58 643 kr | −75 436 kr | −50 407 kr |
| Årets resultat | −67 895 kr | −20 359 kr | 33 439 kr | 16 854 kr | 58 643 kr | −75 436 kr | −50 407 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 0 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 3 910 416 kr | 4 152 286 kr | 4 245 758 kr | 4 297 847 kr | 4 338 978 kr | 4 384 170 kr | 4 535 607 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 212 264 kr | 3 392 719 kr | 3 573 174 kr | 3 753 629 kr | 3 934 084 kr | 4 114 539 kr | 4 294 994 kr |
| Omsättningstillgångar | 698 152 kr | 759 567 kr | 672 584 kr | 544 218 kr | 404 894 kr | 269 631 kr | 240 613 kr |
| Kassa och bank | 663 026 kr | 668 720 kr | 581 237 kr | 452 066 kr | 320 952 kr | 174 979 kr | 146 283 kr |
| Eget kapital | 116 735 kr | 184 630 kr | 204 988 kr | 171 549 kr | 154 695 kr | 96 052 kr | 171 488 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 64 630 kr | 84 988 kr | 51 549 kr | 34 695 kr | −23 948 kr | 51 488 kr | 101 895 kr |
| Långfristiga skulder | 3 671 866 kr | 3 755 866 kr | 3 839 866 kr | 3 923 866 kr | 4 007 866 kr | 4 091 866 kr | 4 175 866 kr |
| Kortfristiga skulder | 121 815 kr | 211 790 kr | 200 904 kr | 202 432 kr | 176 417 kr | 196 252 kr | 188 253 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | 0 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Teknikhuset Pinemo Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →