Maskroshöjdens Fastighets AB, nyckeltal och bokslut
556508-4604 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen växte 5 % till 804 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 87 %, soliditeten 85 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 87,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 84,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 84,8 % | 86,6 % | 87,1 % | 88,1 % | 90,9 % |
| Rörelsemarginal | 87,4 % | 74,7 % | 36,5 % | 71,8 % | 73,6 % |
| Vinstmarginal | 88,9 % | 76,8 % | 36,6 % | 71,7 % | 73,6 % |
| Kassalikviditet | 3,03 | 3,24 | 2,87 | 2,93 | 3,32 |
| Skuldsättningsgrad | 0,18 | 0,15 | 0,15 | 0,13 | 0,10 |
| Avkastning eget kapital | 46,3 % | 37,4 % | 17,1 % | 31,8 % | 28,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 39,3 % | 32,4 % | 14,9 % | 28,1 % | 25,9 % |
| EBITDA | 751 226 kr | 720 345 kr | 437 322 kr | 738 475 kr | 718 480 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 804 135 kr | 767 273 kr | 761 902 kr | 802 694 kr | 754 867 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 804 135 kr | 767 273 kr | 761 902 kr | 802 694 kr | 754 867 kr |
| Av- och nedskrivningar | 48 704 kr | 147 066 kr | 159 219 kr | 162 532 kr | 162 538 kr |
| Rörelseresultat | 702 522 kr | 573 279 kr | 278 103 kr | 575 943 kr | 555 942 kr |
| Räntekostnader | 337 kr | 228 kr | 208 kr | 338 kr | 67 kr |
| Resultat efter fin. poster | 714 939 kr | 589 042 kr | 278 481 kr | 575 605 kr | 555 875 kr |
| Skatt | 148 396 kr | 121 165 kr | 58 157 kr | 120 054 kr | 118 971 kr |
| Årets resultat | 566 543 kr | 467 877 kr | 220 324 kr | 455 551 kr | 436 904 kr |
| Utdelning (beslutad) | 720 000 kr | 600 000 kr | 520 000 kr | 400 000 kr | 600 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 600 000 kr | 520 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 819 851 kr | 1 819 603 kr | 1 869 375 kr | 2 052 085 kr | 2 148 316 kr |
| Anläggningstillgångar | 982 077 kr | 1 030 781 kr | 1 177 847 kr | 1 337 066 kr | 1 499 598 kr |
| Omsättningstillgångar | 837 774 kr | 788 822 kr | 691 528 kr | 715 019 kr | 648 718 kr |
| Kassa och bank | 730 132 kr | 682 667 kr | 545 383 kr | 658 467 kr | 590 799 kr |
| Eget kapital | 1 542 976 kr | 1 576 432 kr | 1 628 555 kr | 1 808 231 kr | 1 952 680 kr |
| Aktiekapital | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr | 300 000 kr |
| Balanserat resultat | 616 433 kr | 748 555 kr | 1 048 231 kr | 992 680 kr | 1 155 776 kr |
| Kortfristiga skulder | 276 875 kr | 243 171 kr | 240 820 kr | 243 854 kr | 195 636 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Maskroshöjdens Fastighets AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →