T. Spiks Åkeri i Djura AB, nyckeltal och bokslut
556507-1932 · Aktiebolag · Leksand · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen växte 10 % till 16,6 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 1 %, soliditeten 11 %, 8 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 9,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 1,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 11,1 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 11,1 % | 17,8 % | 15,0 % | 11,2 % | 10,5 % | 4,9 % |
| Rörelsemarginal | 1,4 % | 4,3 % | 3,6 % | 9,2 % | 9,8 % | 4,4 % |
| Vinstmarginal | −0,6 % | 2,6 % | 1,1 % | 7,2 % | 8,1 % | 2,4 % |
| Kassalikviditet | 0,47 | 0,60 | 0,59 | 0,61 | 0,47 | 0,32 |
| Skuldsättningsgrad | 7,36 | 3,83 | 5,07 | 7,35 | 8,09 | 19,50 |
| Avkastning eget kapital | −7,8 % | 32,1 % | 13,6 % | 96,9 % | 125,5 % | 62,6 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,2 % | 9,5 % | 6,7 % | 13,8 % | 15,9 % | 5,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 560 571 kr | 524 629 kr | 510 012 kr | 546 520 kr | 516 667 kr | 543 252 kr |
| Omsättning / anställd | 2 073 086 kr | 1 892 944 kr | 1 956 793 kr | 2 221 067 kr | 2 040 072 kr | 1 784 985 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 29 554 kr | 81 063 kr | 69 522 kr | 203 405 kr | 199 591 kr | 77 787 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 864 403 kr | 839 660 kr | 817 809 kr | 968 900 kr | 939 396 kr | 856 310 kr |
| EBITDA | 2 430 656 kr | 2 520 251 kr | 2 462 379 kr | 2 956 663 kr | 2 113 645 kr | 1 565 291 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 16 584 688 kr | 15 143 549 kr | 15 654 340 kr | 15 547 471 kr | 10 200 358 kr | 8 924 923 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 318 052 kr | 0 kr | 5 909 kr | 173 163 kr | 684 982 kr | 180 624 kr |
| Personalkostnader | 4 484 568 kr | 4 197 032 kr | 4 080 096 kr | 3 825 637 kr | 2 583 337 kr | 2 716 258 kr |
| Av- och nedskrivningar | 2 194 223 kr | 1 871 746 kr | 1 906 203 kr | 1 532 827 kr | 1 115 691 kr | 1 176 356 kr |
| Rörelseresultat | 236 433 kr | 648 505 kr | 556 176 kr | 1 423 836 kr | 997 954 kr | 388 935 kr |
| Räntekostnader | 332 437 kr | 257 453 kr | 387 384 kr | 306 291 kr | 172 703 kr | 181 158 kr |
| Resultat efter fin. poster | −94 540 kr | 391 056 kr | 168 878 kr | 1 124 045 kr | 830 747 kr | 214 585 kr |
| Skatt | 27 593 kr | 33 297 kr | 24 209 kr | 150 907 kr | 11 715 kr | , |
| Årets resultat | 102 867 kr | 116 759 kr | 79 669 kr | 598 138 kr | 519 032 kr | 214 585 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | , | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 10 954 188 kr | 6 851 953 kr | 8 267 833 kr | 10 363 704 kr | 6 315 827 kr | 7 031 818 kr |
| Anläggningstillgångar | 9 197 625 kr | 5 216 709 kr | 6 337 271 kr | 8 133 874 kr | 5 338 986 kr | 6 348 257 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 756 563 kr | 1 635 244 kr | 1 930 562 kr | 2 229 830 kr | 976 841 kr | 683 561 kr |
| Kassa och bank | 228 489 kr | 119 933 kr | 790 689 kr | 944 892 kr | 267 081 kr | 34 930 kr |
| Eget kapital | 1 219 488 kr | 1 216 621 kr | 1 239 862 kr | 1 160 193 kr | 662 056 kr | 343 023 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 996 621 kr | 979 862 kr | 1 040 193 kr | 442 055 kr | 23 024 kr | 8 438 kr |
| Långfristiga skulder | 5 255 372 kr | 1 913 313 kr | 3 009 727 kr | 4 898 251 kr | 3 283 447 kr | 4 582 415 kr |
| Kortfristiga skulder | 3 723 328 kr | 2 741 019 kr | 3 278 244 kr | 3 630 260 kr | 2 070 324 kr | 2 106 380 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 8 | 8 | 8 | 7 | 5 | 5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför T. Spiks Åkeri i Djura AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →