Bruket Utile Dulci AB, nyckeltal och bokslut
556507-0439 · Aktiebolag · SNI 68201 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder
Omsättningen växte 9 % till 651 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -2 %, soliditeten 39 %.
9 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 8,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -2,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 38,8 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||||
| Soliditet | 38,8 % | 36,1 % | 0,9 % | 0,8 % | 1,3 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,8 % | 2,0 % |
| Rörelsemarginal | −2,4 % | 660,5 % | −71,6 % | −14,5 % | −15,8 % | 3,3 % | 10,3 % | 7,8 % | 9,3 % |
| Vinstmarginal | 0,7 % | 668,5 % | −71,4 % | −14,5 % | −15,8 % | 3,3 % | 9,5 % | 11,3 % | 9,3 % |
| Kassalikviditet | 5,98 | 10,85 | 2,83 | 12,04 | 9,95 | 22,66 | 29,33 | 42,04 | 91,20 |
| Skuldsättningsgrad | 1,58 | 1,77 | 113,60 | 120,72 | 76,28 | 49,22 | 49,18 | 35,30 | 48,03 |
| Avkastning eget kapital | 0,1 % | 104,8 % | −426,1 % | −323,6 % | −58,9 % | 8,3 % | 19,4 % | 23,8 % | 31,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,1 % | 37,8 % | −3,7 % | −2,7 % | −0,8 % | 0,2 % | 0,4 % | 0,7 % | 0,6 % |
| EBITDA | 239 151 kr | 4 262 331 kr | −32 256 kr | 42 686 kr | 253 611 kr | 371 924 kr | 309 131 kr | 223 661 kr | 285 197 kr |
| Resultat | |||||||||
| Nettoomsättning | 651 000 kr | 599 998 kr | 600 000 kr | 2 249 996 kr | 659 998 kr | 715 998 kr | 524 998 kr | 440 000 kr | 530 000 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 4 476 838 kr | 9 827 kr | 66 420 kr | 0 kr | 445 kr | 524 998 kr | 440 000 kr | 530 000 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | 0 kr | 4 293 kr | 0 kr | 409 kr | , |
| Av- och nedskrivningar | 254 762 kr | 299 613 kr | 397 252 kr | 368 965 kr | 357 678 kr | 348 582 kr | 255 070 kr | 189 426 kr | 235 702 kr |
| Rörelseresultat | −15 611 kr | 3 962 718 kr | −429 508 kr | −326 279 kr | −104 067 kr | 23 342 kr | 54 061 kr | 34 235 kr | 49 495 kr |
| Räntekostnader | 171 kr | 551 kr | 1 322 kr | 239 kr | 372 kr | 25 kr | 3 988 kr | 1 626 kr | 262 kr |
| Resultat efter fin. poster | 4 809 kr | 4 010 993 kr | −428 483 kr | −326 514 kr | −104 439 kr | 23 317 kr | 50 073 kr | 49 572 kr | 49 233 kr |
| Skatt | 1 052 kr | 284 753 kr | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Årets resultat | 3 757 kr | 3 726 240 kr | −428 483 kr | −326 514 kr | −104 439 kr | 23 317 kr | 50 073 kr | 49 572 kr | 49 233 kr |
| Balans | |||||||||
| Summa tillgångar | 9 885 205 kr | 10 609 083 kr | 11 525 104 kr | 12 280 616 kr | 13 709 397 kr | 14 155 419 kr | 12 972 518 kr | 7 566 704 kr | 7 790 407 kr |
| Anläggningstillgångar | 7 851 542 kr | 7 033 420 kr | 11 179 089 kr | 11 424 282 kr | 11 541 928 kr | 11 792 988 kr | 11 857 827 kr | 7 402 884 kr | 7 592 310 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 033 664 kr | 3 575 664 kr | 346 015 kr | 856 334 kr | 2 167 469 kr | 2 362 431 kr | 1 114 691 kr | 163 820 kr | 198 097 kr |
| Varulager | , | , | , | 0 kr | 1 771 302 kr | 1 480 627 kr | , | , | , |
| Kassa och bank | 2 006 196 kr | 3 555 263 kr | 177 477 kr | 743 513 kr | 299 966 kr | 750 054 kr | 1 046 080 kr | 24 378 kr | 58 655 kr |
| Eget kapital | 3 830 561 kr | 3 826 805 kr | 100 565 kr | 100 893 kr | 177 407 kr | 281 846 kr | 258 529 kr | 208 455 kr | 158 883 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 726 240 kr | 0 kr | 428 483 kr | 326 842 kr | 181 281 kr | 157 964 kr | 107 891 kr | 58 318 kr | 9 085 kr |
| Långfristiga skulder | 5 714 284 kr | 6 452 855 kr | 11 302 196 kr | 12 108 596 kr | 13 492 188 kr | 13 834 665 kr | 12 675 989 kr | 7 354 352 kr | 7 629 352 kr |
| Kortfristiga skulder | 340 360 kr | 329 424 kr | 122 343 kr | 71 127 kr | 39 802 kr | 38 908 kr | 38 000 kr | 3 897 kr | 2 172 kr |
| Personal | |||||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | , | , | , | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
- Årsredovisning 2017 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Bruket Utile Dulci AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →