Smalbäckens Transport AB, nyckeltal och bokslut
556504-5639 · Aktiebolag · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 52 % till 909 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -19 %, soliditeten 85 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 51,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -18,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 84,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 84,9 % | 57,6 % | 41,6 % | 19,6 % | 47,3 % | 33,3 % |
| Rörelsemarginal | −18,9 % | 21,9 % | 8,9 % | 0,0 % | 19,0 % | 14,7 % |
| Vinstmarginal | −19,5 % | 18,5 % | 4,8 % | −1,1 % | 18,6 % | 13,7 % |
| Kassalikviditet | 5,29 | 2,76 | 1,56 | 3,45 | 1,54 | 0,99 |
| Skuldsättningsgrad | 0,15 | 0,68 | 1,40 | 4,10 | 0,96 | 1,92 |
| Avkastning eget kapital | −22,3 % | 37,2 % | 13,0 % | −2,5 % | 68,7 % | 41,8 % |
| Avkastning totalt kapital | −18,3 % | 25,4 % | 10,1 % | 0,0 % | 33,3 % | 15,1 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | 490 055 kr | 464 632 kr | , | 370 961 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | 1 926 421 kr | 1 628 613 kr | , | 1 043 299 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | 171 818 kr | 575 kr | , | 153 780 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | 1 335 546 kr | 642 232 kr | , | 597 955 kr |
| EBITDA | −134 038 kr | 753 899 kr | 845 491 kr | 177 600 kr | 608 555 kr | 226 994 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 909 272 kr | 1 889 813 kr | 1 926 421 kr | 1 628 613 kr | 2 348 400 kr | 1 043 299 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 186 716 kr | 639 447 kr | 10 836 kr | 2 348 400 kr | 1 043 299 kr |
| Personalkostnader | 589 235 kr | 528 539 kr | 490 055 kr | 464 632 kr | 498 854 kr | 370 961 kr |
| Av- och nedskrivningar | 37 749 kr | 340 296 kr | 673 673 kr | 177 025 kr | 161 698 kr | 73 214 kr |
| Rörelseresultat | −171 787 kr | 413 603 kr | 171 818 kr | 575 kr | 446 857 kr | 153 780 kr |
| Räntekostnader | 5 417 kr | 63 989 kr | 80 137 kr | 17 792 kr | 11 191 kr | 11 828 kr |
| Resultat efter fin. poster | −177 184 kr | 349 708 kr | 91 854 kr | −17 217 kr | 435 666 kr | 142 763 kr |
| Skatt | 0 kr | 62 574 kr | 21 028 kr | 17 001 kr | 77 085 kr | 24 139 kr |
| Årets resultat | −122 775 kr | 232 725 kr | 70 826 kr | 61 154 kr | 293 209 kr | 88 624 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | 60 000 kr | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | −60 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 937 561 kr | 1 631 286 kr | 1 696 901 kr | 3 549 764 kr | 1 341 284 kr | 1 025 631 kr |
| Anläggningstillgångar | 295 745 kr | 527 793 kr | 1 206 373 kr | 2 659 599 kr | 620 124 kr | 651 822 kr |
| Omsättningstillgångar | 641 816 kr | 1 103 493 kr | 490 528 kr | 890 165 kr | 721 160 kr | 373 809 kr |
| Kassa och bank | 545 426 kr | 966 357 kr | 50 504 kr | 65 000 kr | 472 460 kr | 219 044 kr |
| Eget kapital | 796 271 kr | 939 047 kr | 706 321 kr | 695 495 kr | 634 341 kr | 341 132 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 819 047 kr | 586 321 kr | 635 495 kr | 514 341 kr | 221 132 kr | 132 508 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 237 500 kr | 676 856 kr | 2 596 131 kr | 142 429 kr | 277 264 kr |
| Kortfristiga skulder | 121 290 kr | 400 331 kr | 313 724 kr | 258 138 kr | 469 142 kr | 377 235 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | , | 1 | 1 | 0 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Smalbäckens Transport AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →