Grahl Bygg Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556503-2421 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 20 % till 608 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 23 %, soliditeten 26 %, 1 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 20,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 23,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 26,4 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 26,4 % | 20,6 % | 29,5 % | 35,4 % | 39,0 % | 44,0 % | 53,8 % | 45,0 % |
| Rörelsemarginal | 23,1 % | 7,9 % | 0,6 % | −2,7 % | 1,0 % | 0,9 % | 10,6 % | 2,3 % |
| Vinstmarginal | 19,5 % | 0,3 % | 0,2 % | −3,4 % | 0,3 % | 0,2 % | 6,9 % | −0,1 % |
| Kassalikviditet | 1,34 | 1,23 | 1,44 | 1,51 | 1,60 | 1,74 | 2,10 | 1,76 |
| Skuldsättningsgrad | 2,80 | 3,90 | 2,39 | 1,82 | 1,57 | 1,27 | 0,86 | 1,22 |
| Avkastning eget kapital | 48,5 % | 1,2 % | 0,9 % | −16,6 % | 1,5 % | 1,4 % | 24,5 % | −1,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 15,2 % | 5,6 % | 0,9 % | −4,6 % | 2,2 % | 2,7 % | 20,2 % | 7,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 251 315 kr | 182 508 kr | 266 531 kr | 325 994 kr | 296 766 kr | 289 404 kr | 204 961 kr | 298 713 kr |
| Omsättning / anställd | 607 524 kr | 505 145 kr | 965 510 kr | 883 260 kr | 1 263 729 kr | 1 438 007 kr | 742 308 kr | 1 236 239 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 140 253 kr | 39 663 kr | 5 569 kr | −23 867 kr | 12 179 kr | 13 164 kr | 78 668 kr | 28 565 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 391 568 kr | 222 171 kr | 272 100 kr | 302 127 kr | 308 945 kr | 302 568 kr | 283 629 kr | 327 278 kr |
| EBITDA | 140 253 kr | 39 663 kr | 5 569 kr | −23 867 kr | 12 179 kr | 13 164 kr | 78 668 kr | 28 565 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 607 524 kr | 505 145 kr | 965 510 kr | 883 260 kr | 1 263 729 kr | 1 438 007 kr | 742 308 kr | 1 236 239 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 4 929 kr | 1 500 kr | 11 420 kr | 883 260 kr | 1 263 729 kr | 1 438 007 kr | 742 308 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 251 315 kr | 182 508 kr | 266 531 kr | 325 994 kr | 296 766 kr | 289 404 kr | 204 961 kr | 298 713 kr |
| Av- och nedskrivningar | , | , | , | , | , | , | , | 0 kr |
| Rörelseresultat | 140 253 kr | 39 663 kr | 5 569 kr | −23 867 kr | 12 179 kr | 13 164 kr | 78 668 kr | 28 565 kr |
| Räntekostnader | 21 543 kr | 37 905 kr | 4 071 kr | 6 562 kr | 8 885 kr | 10 108 kr | 27 540 kr | 30 240 kr |
| Resultat efter fin. poster | 118 710 kr | 1 758 kr | 1 498 kr | −30 429 kr | 3 294 kr | 3 056 kr | 51 128 kr | −1 675 kr |
| Skatt | 20 705 kr | , | , | 0 kr | 1 046 kr | 1 040 kr | 12 101 kr | 2 092 kr |
| Årets resultat | 98 005 kr | 1 758 kr | 1 498 kr | −30 429 kr | 2 248 kr | 2 016 kr | 39 027 kr | −3 767 kr |
| Utdelning (beslutad) | 25 000 kr | , | , | , | 0 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 925 258 kr | 713 423 kr | 594 285 kr | 516 727 kr | 547 314 kr | 479 537 kr | 388 686 kr | 378 228 kr |
| Anläggningstillgångar | 11 673 kr | 11 673 kr | 11 673 kr | 11 673 kr | 11 673 kr | 11 673 kr | 11 673 kr | 11 673 kr |
| Omsättningstillgångar | 913 585 kr | 701 750 kr | 582 612 kr | 505 054 kr | 535 641 kr | 467 864 kr | 377 013 kr | 366 555 kr |
| Kassa och bank | 152 117 kr | 35 541 kr | 23 583 kr | 18 180 kr | 33 744 kr | 135 476 kr | 350 785 kr | 14 854 kr |
| Eget kapital | 244 672 kr | 146 667 kr | 175 338 kr | 182 935 kr | 213 364 kr | 211 116 kr | 209 100 kr | 170 073 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 38 667 kr | 36 909 kr | 65 840 kr | 105 364 kr | 103 116 kr | 101 100 kr | 62 073 kr | 65 840 kr |
| Långfristiga skulder | 2 356 kr | 2 356 kr | 15 000 kr | , | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 682 942 kr | 569 112 kr | 403 947 kr | 333 792 kr | 333 950 kr | 268 421 kr | 179 586 kr | 208 155 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Grahl Bygg Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →