Marulk Företagsservice AB, nyckeltal och bokslut
556503-0094 · Aktiebolag · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen minskade 12 % till 2,1 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 21 %, soliditeten 48 %, 2 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 12,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 20,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 48,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 68,6 % till 48,2 %.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 48,2 % | 68,6 % | 56,5 % | 53,3 % | 35,9 % | 53,9 % | 62,8 % |
| Rörelsemarginal | 20,7 % | 20,7 % | 30,6 % | 23,0 % | 18,6 % | 21,4 % | 27,8 % |
| Vinstmarginal | 20,8 % | 20,8 % | 30,7 % | 23,2 % | 18,6 % | 21,3 % | 27,9 % |
| Kassalikviditet | 1,91 | 3,07 | 2,48 | 2,50 | 1,67 | 2,17 | 2,69 |
| Skuldsättningsgrad | 1,08 | 0,46 | 0,77 | 0,88 | 1,78 | 0,86 | 0,59 |
| Avkastning eget kapital | 109,9 % | 112,1 % | 115,7 % | 113,2 % | 108,7 % | 109,0 % | 113,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 53,2 % | 77,3 % | 65,4 % | 60,3 % | 39,1 % | 58,8 % | 71,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 709 404 kr | 703 170 kr | 695 090 kr | 654 122 kr | 606 703 kr | 1 103 841 kr | 521 502 kr |
| Omsättning / anställd | 1 029 896 kr | 1 171 377 kr | 1 163 499 kr | 1 130 641 kr | 978 525 kr | 1 621 728 kr | 894 487 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 213 693 kr | 242 967 kr | 355 566 kr | 259 554 kr | 181 928 kr | 346 766 kr | 248 239 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 923 096 kr | 946 137 kr | 1 050 655 kr | 913 676 kr | 788 630 kr | 1 450 607 kr | 769 741 kr |
| EBITDA | 427 385 kr | 485 933 kr | 711 131 kr | 519 107 kr | 363 855 kr | 346 766 kr | 496 477 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 2 059 792 kr | 2 342 753 kr | 2 326 997 kr | 2 261 281 kr | 1 957 050 kr | 1 621 728 kr | 1 788 973 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 5 889 kr | 60 kr | 13 769 kr | 8 710 kr | 3 811 kr | 1 546 kr |
| Personalkostnader | 1 418 807 kr | 1 406 340 kr | 1 390 179 kr | 1 308 244 kr | 1 213 405 kr | 1 103 841 kr | 1 043 004 kr |
| Rörelseresultat | 427 385 kr | 485 933 kr | 711 131 kr | 519 107 kr | 363 855 kr | 346 766 kr | 496 477 kr |
| Räntekostnader | 2 233 kr | 2 339 kr | 498 kr | 23 kr | 162 kr | 571 kr | 588 kr |
| Resultat efter fin. poster | 427 591 kr | 486 522 kr | 715 028 kr | 523 671 kr | 363 698 kr | 346 195 kr | 498 389 kr |
| Skatt | 88 590 kr | 101 621 kr | 149 951 kr | 110 910 kr | 79 829 kr | 78 968 kr | 110 890 kr |
| Årets resultat | 339 001 kr | 384 901 kr | 565 077 kr | 412 761 kr | 283 869 kr | 267 227 kr | 387 499 kr |
| Utdelning (beslutad) | 339 000 kr | 384 000 kr | 204 000 kr | 195 000 kr | 284 565 kr | 267 000 kr | 388 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 384 000 kr | 567 000 kr | 410 000 kr | 284 565 kr | 267 000 kr | 388 000 kr | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 807 526 kr | 632 700 kr | 1 094 230 kr | 868 562 kr | 930 835 kr | 589 581 kr | 698 542 kr |
| Anläggningstillgångar | 10 000 kr | 23 200 kr | 155 977 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 797 526 kr | 609 500 kr | 938 253 kr | 768 562 kr | 830 835 kr | 589 581 kr | 698 542 kr |
| Kassa och bank | 563 351 kr | 313 900 kr | 444 283 kr | 516 809 kr | 557 054 kr | 59 749 kr | 164 532 kr |
| Eget kapital | 389 010 kr | 434 009 kr | 617 838 kr | 462 761 kr | 334 565 kr | 317 696 kr | 438 469 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 kr | −892 kr | 2 761 kr | 0 kr | 696 kr | 469 kr | 970 kr |
| Långfristiga skulder | , | 0 kr | 98 270 kr | 98 270 kr | 98 270 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 418 516 kr | 198 691 kr | 378 122 kr | 307 531 kr | 498 000 kr | 271 885 kr | 260 073 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Marulk Företagsservice AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →