S R P Åkeri i Härnösand Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556501-8073 · Aktiebolag · Härnösand · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 22 % till 858 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 14 %, soliditeten 85 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 22,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 14,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 84,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 84,6 % | 84,3 % | 90,1 % | 87,5 % | 84,8 % | 75,2 % |
| Rörelsemarginal | 14,5 % | 36,5 % | 28,9 % | 20,5 % | −0,4 % | −4,0 % |
| Vinstmarginal | 16,3 % | 40,1 % | 29,9 % | 20,9 % | 0,3 % | −4,0 % |
| Kassalikviditet | 36,22 | 34,28 | 34,99 | 14,12 | 21,53 | 9,23 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,03 | 0,03 | 0,06 | 0,04 | 0,09 |
| Avkastning eget kapital | 8,0 % | 25,4 % | 28,8 % | 23,9 % | 0,2 % | −3,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 6,8 % | 21,4 % | 26,0 % | 20,9 % | 0,2 % | −2,5 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | 342 640 kr | 569 020 kr | 179 728 kr | 346 856 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | 6 291 092 kr | 6 955 776 kr | 4 040 184 kr | 4 842 756 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | 1 819 512 kr | 1 425 724 kr | −14 460 kr | −191 632 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | 2 395 396 kr | 2 541 140 kr | 1 074 684 kr | 1 505 840 kr |
| EBITDA | 183 569 kr | 458 997 kr | 513 189 kr | 493 030 kr | 223 739 kr | 289 746 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 858 087 kr | 1 105 036 kr | 1 572 773 kr | 1 738 944 kr | 1 010 046 kr | 1 210 689 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 11 965 kr | 186 196 kr | 0 kr | 2 229 kr | 18 909 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 17 954 kr | 16 991 kr | 85 660 kr | 142 255 kr | 44 932 kr | 86 714 kr |
| Av- och nedskrivningar | 59 325 kr | 56 147 kr | 58 311 kr | 136 599 kr | 227 354 kr | 337 654 kr |
| Rörelseresultat | 124 244 kr | 402 850 kr | 454 878 kr | 356 431 kr | −3 615 kr | −47 908 kr |
| Räntekostnader | 180 kr | 180 kr | 635 kr | 593 kr | 824 kr | 695 kr |
| Resultat efter fin. poster | 139 573 kr | 442 894 kr | 470 415 kr | 363 393 kr | 2 606 kr | −48 470 kr |
| Skatt | 30 314 kr | 60 724 kr | 92 881 kr | 89 447 kr | 28 561 kr | 36 024 kr |
| Årets resultat | 115 692 kr | 239 774 kr | 360 981 kr | 350 322 kr | 115 365 kr | 130 255 kr |
| Utdelning (beslutad) | 125 000 kr | 125 000 kr | 125 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 125 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 125 000 kr | 125 000 kr | 250 000 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 054 000 kr | 2 070 940 kr | 1 811 106 kr | 1 738 514 kr | 1 675 458 kr | 1 902 862 kr |
| Anläggningstillgångar | 495 244 kr | 554 569 kr | 356 496 kr | 375 237 kr | 439 636 kr | 666 990 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 558 756 kr | 1 516 371 kr | 1 454 610 kr | 1 363 277 kr | 1 235 822 kr | 1 235 872 kr |
| Kassa och bank | 1 385 324 kr | 1 375 117 kr | 1 344 560 kr | 1 166 413 kr | 928 116 kr | 985 423 kr |
| Eget kapital | 1 737 179 kr | 1 746 487 kr | 1 631 713 kr | 1 520 732 kr | 1 420 410 kr | 1 430 045 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 501 487 kr | 1 386 713 kr | 1 150 732 kr | 1 050 410 kr | 1 185 045 kr | 1 179 790 kr |
| Kortfristiga skulder | 43 040 kr | 44 239 kr | 41 575 kr | 96 517 kr | 57 407 kr | 133 856 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | , | 0,25 | 0,25 | 0,25 | 0,25 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför S R P Åkeri i Härnösand Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →