Stjärnsunds Isolering Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556501-4940 · Aktiebolag · Stjärnsund · SNI 43411 Takarbeten av plåt
Omsättningen minskade 33 % till 1,8 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 27 %, soliditeten 42 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 33,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 27,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 41,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 41,7 % | 39,8 % | 36,9 % | 32,2 % | 33,7 % | 36,3 % |
| Rörelsemarginal | 27,1 % | 32,5 % | 34,1 % | 30,7 % | 29,2 % | 31,8 % |
| Vinstmarginal | 30,1 % | 35,8 % | 36,4 % | 31,7 % | 29,2 % | 32,0 % |
| Kassalikviditet | 22,81 | 14,41 | 11,87 | 12,06 | 18,63 | 9,65 |
| Skuldsättningsgrad | 0,85 | 0,91 | 1,03 | 1,25 | 1,06 | 0,87 |
| Avkastning eget kapital | 21,7 % | 42,4 % | 60,6 % | 59,6 % | 49,7 % | 66,4 % |
| Avkastning totalt kapital | 9,0 % | 16,9 % | 22,4 % | 19,2 % | 16,8 % | 24,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 708 602 kr | 709 310 kr | 762 755 kr | 653 810 kr | 529 322 kr | 671 839 kr |
| Omsättning / anställd | 1 786 534 kr | 2 676 987 kr | 3 007 620 kr | 2 372 525 kr | 1 809 899 kr | 2 152 341 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 484 180 kr | 870 506 kr | 1 024 501 kr | 727 789 kr | 528 461 kr | 685 051 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 208 778 kr | 1 595 812 kr | 1 803 252 kr | 1 381 599 kr | 1 057 783 kr | 1 356 890 kr |
| EBITDA | 500 176 kr | 886 502 kr | 1 040 497 kr | 727 789 kr | 528 461 kr | 685 051 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 786 534 kr | 2 676 987 kr | 3 007 620 kr | 2 372 525 kr | 1 809 899 kr | 2 152 341 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 786 534 kr | 0 kr | −43 kr | 2 372 525 kr | 1 809 899 kr | 2 152 341 kr |
| Personalkostnader | 708 602 kr | 709 310 kr | 762 755 kr | 653 810 kr | 529 322 kr | 671 839 kr |
| Av- och nedskrivningar | 15 996 kr | 15 996 kr | 15 996 kr | , | , | , |
| Rörelseresultat | 484 180 kr | 870 506 kr | 1 024 501 kr | 727 789 kr | 528 461 kr | 685 051 kr |
| Räntekostnader | 1 097 kr | 163 kr | 50 kr | 0 kr | 44 kr | 112 kr |
| Resultat efter fin. poster | 536 917 kr | 957 154 kr | 1 095 082 kr | 752 833 kr | 528 417 kr | 687 821 kr |
| Skatt | 121 148 kr | 177 679 kr | 203 041 kr | 136 854 kr | 101 378 kr | 119 563 kr |
| Årets resultat | 420 769 kr | 649 475 kr | 742 041 kr | 500 979 kr | 377 039 kr | 431 258 kr |
| Utdelning (beslutad) | 320 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 300 000 kr | 350 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 200 000 kr | 200 000 kr | 200 000 kr | 300 000 kr | 350 000 kr | 300 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 5 945 784 kr | 5 661 303 kr | 4 898 465 kr | 3 922 751 kr | 3 152 082 kr | 2 851 862 kr |
| Anläggningstillgångar | 32 012 kr | 48 008 kr | 64 004 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 5 913 772 kr | 5 613 295 kr | 4 834 461 kr | 3 922 751 kr | 3 152 082 kr | 2 851 862 kr |
| Varulager | 23 894 kr | 15 783 kr | 22 796 kr | 43 735 kr | 43 735 kr | 17 945 kr |
| Kassa och bank | 5 690 246 kr | 5 304 364 kr | 4 380 434 kr | 3 209 072 kr | 2 486 204 kr | 2 494 778 kr |
| Eget kapital | 2 476 480 kr | 2 255 711 kr | 1 806 236 kr | 1 264 195 kr | 1 063 217 kr | 1 036 177 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 935 711 kr | 1 486 236 kr | 944 195 kr | 643 216 kr | 566 177 kr | 484 919 kr |
| Långfristiga skulder | 1 856 080 kr | 1 657 029 kr | 1 457 029 kr | 1 257 029 kr | 957 029 kr | 607 029 kr |
| Kortfristiga skulder | 258 224 kr | 388 563 kr | 405 200 kr | 321 527 kr | 166 836 kr | 293 656 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Stjärnsunds Isolering Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →