Norrtälje Plåtslageri AB, nyckeltal och bokslut
556499-2385 · Aktiebolag · Norrtälje · SNI 43411 Takarbeten av plåt
Omsättningen minskade 3 % till 1,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 23 %, soliditeten 56 %, 1 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 2,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 22,6 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 56,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 56,3 % | 53,7 % | 49,9 % | 41,7 % |
| Rörelsemarginal | 22,6 % | 38,6 % | 25,5 % | 7,7 % |
| Vinstmarginal | 17,2 % | 31,6 % | 20,4 % | 83,0 % |
| Kassalikviditet | 5,74 | 7,20 | 5,10 | 2,04 |
| Skuldsättningsgrad | 0,78 | 0,86 | 1,00 | 1,40 |
| Avkastning eget kapital | 6,0 % | 11,8 % | 7,8 % | 30,1 % |
| Avkastning totalt kapital | 4,5 % | 7,8 % | 4,9 % | 12,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 590 347 kr | 556 196 kr | , | 486 534 kr |
| Omsättning / anställd | 1 433 119 kr | 1 473 216 kr | , | 1 223 785 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 323 365 kr | 567 994 kr | , | 93 913 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 204 225 kr | 1 135 261 kr | , | 651 257 kr |
| EBITDA | 613 878 kr | 579 065 kr | 350 828 kr | 164 723 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 1 433 119 kr | 1 473 216 kr | 1 374 135 kr | 1 223 785 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 239 000 kr | 256 000 kr | 210 521 kr | 123 092 kr |
| Personalkostnader | 590 347 kr | 556 196 kr | 559 626 kr | 486 534 kr |
| Av- och nedskrivningar | 290 513 kr | 11 071 kr | 0 kr | 70 810 kr |
| Rörelseresultat | 323 365 kr | 567 994 kr | 350 828 kr | 93 913 kr |
| Räntekostnader | 81 604 kr | 110 079 kr | 73 441 kr | 11 723 kr |
| Resultat efter fin. poster | 246 449 kr | 464 806 kr | 279 904 kr | 1 015 967 kr |
| Skatt | 62 151 kr | 115 646 kr | 60 038 kr | 18 818 kr |
| Årets resultat | 184 298 kr | 349 160 kr | 219 866 kr | 997 149 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 7 331 327 kr | 7 333 150 kr | 7 197 569 kr | 8 077 458 kr |
| Anläggningstillgångar | 6 423 441 kr | 6 398 954 kr | 6 682 070 kr | 7 455 700 kr |
| Omsättningstillgångar | 907 886 kr | 934 196 kr | 515 499 kr | 621 758 kr |
| Kassa och bank | 286 668 kr | 600 273 kr | 400 793 kr | 305 676 kr |
| Eget kapital | 4 125 367 kr | 3 941 069 kr | 3 591 909 kr | 3 372 043 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 3 821 069 kr | 3 471 909 kr | 3 252 043 kr | 2 254 894 kr |
| Långfristiga skulder | 3 047 890 kr | 3 262 341 kr | 3 504 671 kr | 4 400 010 kr |
| Kortfristiga skulder | 158 070 kr | 129 740 kr | 100 989 kr | 305 405 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | , | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Norrtälje Plåtslageri AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →