Fredrikssons Måleri Linköping AB, nyckeltal och bokslut
556498-5967 · Aktiebolag · Linköping · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 23 % till 9,5 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 22 %, soliditeten 61 %, 6 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 22,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 21,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 60,9 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 60,9 % | 41,0 % | 50,8 % | 44,1 % | 44,1 % |
| Rörelsemarginal | 21,7 % | −2,4 % | 2,0 % | 2,0 % | 2,0 % |
| Vinstmarginal | 21,7 % | −2,4 % | 2,1 % | 1,9 % | 1,9 % |
| Kassalikviditet | 2,50 | 1,65 | 2,01 | 1,77 | 1,77 |
| Skuldsättningsgrad | 0,64 | 1,44 | 0,97 | 1,27 | 1,27 |
| Avkastning eget kapital | 71,6 % | −15,4 % | 10,0 % | 12,5 % | 12,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 43,7 % | −6,1 % | 5,2 % | 5,7 % | 5,7 % |
| Personalkostnad / anställd | 744 705 kr | 729 816 kr | 672 011 kr | 632 710 kr | 632 710 kr |
| Omsättning / anställd | 1 582 380 kr | 1 104 260 kr | 1 036 556 kr | 1 060 944 kr | 1 060 944 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 343 237 kr | −26 138 kr | 21 235 kr | 20 723 kr | 20 723 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 094 046 kr | 707 133 kr | 695 032 kr | 655 270 kr | 655 270 kr |
| EBITDA | 2 096 046 kr | −158 777 kr | 149 632 kr | 180 481 kr | 180 481 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 9 494 281 kr | 7 729 821 kr | 6 737 616 kr | 8 487 550 kr | 8 487 550 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 351 168 kr | 366 438 kr | 331 406 kr | 291 946 kr | 291 946 kr |
| Personalkostnader | 4 468 229 kr | 5 108 711 kr | 4 368 073 kr | 5 061 679 kr | 5 061 679 kr |
| Av- och nedskrivningar | 36 625 kr | 24 191 kr | 11 605 kr | 14 701 kr | 14 701 kr |
| Rörelseresultat | 2 059 421 kr | −182 968 kr | 138 027 kr | 165 780 kr | 165 780 kr |
| Räntekostnader | 4 059 kr | 6 269 kr | 1 984 kr | 5 696 kr | 5 696 kr |
| Resultat efter fin. poster | 2 057 952 kr | −186 130 kr | 140 203 kr | 161 266 kr | 161 266 kr |
| Skatt | 395 655 kr | 0 kr | 35 526 kr | 26 158 kr | 26 158 kr |
| Årets resultat | 1 662 297 kr | −186 130 kr | 104 677 kr | 135 108 kr | 135 108 kr |
| Utdelning (beslutad) | 1 000 000 kr | , | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 4 715 769 kr | 2 957 382 kr | 2 754 326 kr | 2 930 362 kr | 2 930 362 kr |
| Anläggningstillgångar | 110 330 kr | 80 482 kr | 22 352 kr | 33 957 kr | 33 957 kr |
| Omsättningstillgångar | 4 605 439 kr | 2 876 900 kr | 2 731 974 kr | 2 896 405 kr | 2 896 405 kr |
| Kassa och bank | 548 245 kr | 158 292 kr | 991 757 kr | 1 130 592 kr | 1 130 592 kr |
| Eget kapital | 2 874 250 kr | 1 211 953 kr | 1 398 083 kr | 1 293 406 kr | 1 293 406 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 091 953 kr | 1 278 083 kr | 1 273 346 kr | 1 138 238 kr | 1 138 238 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | , | 0 kr | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 841 519 kr | 1 745 429 kr | 1 356 243 kr | 1 636 956 kr | 1 636 956 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 6 | 7 | 6,5 | 8 | 8 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fredrikssons Måleri Linköping AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →