Effcentic Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556497-4458 · Aktiebolag · SNI 47112 Livsmedelshandel med brett sortiment, ej varuhus eller stormarknad
Omsättningen minskade 2 % till 12,6 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 0 %, soliditeten 62 %, 4 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 1,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -0,1 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 61,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 61,6 % | 62,5 % | 68,1 % | 55,6 % | 39,7 % | 60,3 % |
| Rörelsemarginal | −0,1 % | 0,5 % | 1,0 % | 2,2 % | −3,3 % | 0,7 % |
| Vinstmarginal | −0,2 % | 0,5 % | 1,0 % | 2,2 % | −3,3 % | 0,7 % |
| Kassalikviditet | 1,42 | 1,06 | 1,05 | 1,27 | 1,23 | 2,58 |
| Skuldsättningsgrad | 0,62 | 0,60 | 0,47 | 0,80 | 1,52 | 0,66 |
| Avkastning eget kapital | −2,9 % | 7,3 % | 16,6 % | 41,3 % | −100,9 % | 11,6 % |
| Avkastning totalt kapital | −0,7 % | 4,9 % | 11,5 % | 22,9 % | −40,0 % | 7,0 % |
| Personalkostnad / anställd | 547 699 kr | , | 327 923 kr | 609 187 kr | 816 472 kr | 464 517 kr |
| Omsättning / anställd | 3 143 444 kr | , | 2 047 546 kr | 3 915 488 kr | 3 736 898 kr | 2 536 783 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −2 445 kr | , | 20 465 kr | 86 646 kr | −124 481 kr | 17 309 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 569 447 kr | , | 352 236 kr | 699 176 kr | 691 991 kr | 481 826 kr |
| EBITDA | 86 989 kr | 132 659 kr | 145 880 kr | 269 966 kr | −373 443 kr | 86 545 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 12 573 776 kr | 12 817 161 kr | 12 285 275 kr | 11 746 464 kr | 11 210 694 kr | 12 683 914 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 50 272 kr | 12 879 192 kr | 0 kr | 1 kr | 0 kr | 2 500 kr |
| Personalkostnader | 2 190 797 kr | 2 361 930 kr | 1 967 536 kr | 1 827 561 kr | 2 449 417 kr | 2 322 585 kr |
| Av- och nedskrivningar | 96 770 kr | 70 103 kr | 23 089 kr | 10 027 kr | , | , |
| Rörelseresultat | −9 781 kr | 62 556 kr | 122 791 kr | 259 939 kr | −373 443 kr | 86 545 kr |
| Räntekostnader | 14 248 kr | 4 312 kr | 2 182 kr | 25 kr | 103 kr | 83 kr |
| Resultat efter fin. poster | −24 029 kr | 58 244 kr | 124 973 kr | 259 914 kr | −373 340 kr | 86 462 kr |
| Skatt | 49 290 kr | 13 255 kr | , | , | 0 kr | 18 823 kr |
| Årets resultat | 25 261 kr | 44 989 kr | 124 973 kr | 259 914 kr | −373 340 kr | 67 639 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 339 350 kr | 1 279 171 kr | 1 108 389 kr | 1 133 084 kr | 931 943 kr | 1 232 521 kr |
| Anläggningstillgångar | 283 860 kr | 380 630 kr | 250 733 kr | 140 373 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 055 490 kr | 898 541 kr | 857 656 kr | 992 711 kr | 931 943 kr | 1 232 521 kr |
| Varulager | 515 993 kr | 548 693 kr | 486 663 kr | 436 832 kr | 436 832 kr | 310 397 kr |
| Kassa och bank | 323 274 kr | 204 013 kr | 181 666 kr | 278 193 kr | 335 392 kr | 666 923 kr |
| Eget kapital | 825 062 kr | 799 801 kr | 754 812 kr | 629 839 kr | 369 925 kr | 743 265 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 679 801 kr | 634 812 kr | 509 839 kr | 249 925 kr | 623 265 kr | 555 626 kr |
| Långfristiga skulder | 133 772 kr | 148 474 kr | 0 kr | 64 695 kr | 160 851 kr | 132 358 kr |
| Kortfristiga skulder | 380 516 kr | 330 896 kr | 353 577 kr | 438 550 kr | 401 167 kr | 356 898 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 4 | , | 6 | 3 | 3 | 5 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Effcentic Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →