Per-Erik Niva AB, nyckeltal och bokslut
556494-9484 · Aktiebolag · Kiruna · SNI 23709 Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål
Omsättningen växte 98 % till 458 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -24 %, soliditeten 97 %, 1 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 98,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -24,4 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 97,2 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 97,2 % | 98,2 % | 98,9 % | 98,8 % |
| Rörelsemarginal | −24,4 % | −246,6 % | −361,7 % | 5320,7 % |
| Vinstmarginal | −20,3 % | −226,4 % | −313,6 % | 5641,8 % |
| Kassalikviditet | 13,70 | 21,42 | 42,57 | 32,83 |
| Skuldsättningsgrad | 0,03 | 0,02 | 0,01 | 0,01 |
| Avkastning eget kapital | −3,6 % | −19,3 % | −14,6 % | 26,3 % |
| Avkastning totalt kapital | −3,5 % | −18,9 % | −14,4 % | 26,1 % |
| Personalkostnad / anställd | 136 915 kr | 201 764 kr | 220 935 kr | , |
| Omsättning / anställd | 457 570 kr | 230 996 kr | 159 870 kr | , |
| Rörelseresultat / anställd | −111 463 kr | −569 716 kr | −578 303 kr | , |
| Förädlingsvärde / anställd | 125 490 kr | −267 914 kr | −257 289 kr | , |
| EBITDA | −11 425 kr | −469 678 kr | −478 224 kr | 1 127 317 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 457 570 kr | 230 996 kr | 159 870 kr | 19 233 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 2 257 kr | 230 996 kr | 0 kr | 1 651 684 kr |
| Personalkostnader | 136 915 kr | 201 764 kr | 220 935 kr | 2 446 kr |
| Av- och nedskrivningar | 100 038 kr | 100 038 kr | 100 079 kr | 103 978 kr |
| Rörelseresultat | −111 463 kr | −569 716 kr | −578 303 kr | 1 023 339 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 60 kr | 2 394 kr | 2 667 kr |
| Resultat efter fin. poster | −93 033 kr | −522 909 kr | −501 406 kr | 1 085 089 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr |
| Årets resultat | −93 033 kr | −522 909 kr | −501 406 kr | 1 100 089 kr |
| Utdelning (beslutad) | 425 000 kr | , | 195 000 kr | 187 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 195 000 kr | 187 000 kr | 920 000 kr |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 2 693 125 kr | 2 760 908 kr | 3 468 944 kr | 4 169 645 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 295 552 kr | 1 395 590 kr | 1 495 628 kr | 2 220 584 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 397 573 kr | 1 365 318 kr | 1 973 316 kr | 1 949 061 kr |
| Varulager | 381 453 kr | 317 675 kr | 311 346 kr | 263 816 kr |
| Kassa och bank | 837 622 kr | 856 386 kr | 1 418 298 kr | 1 499 054 kr |
| Eget kapital | 2 618 964 kr | 2 711 997 kr | 3 429 906 kr | 4 118 312 kr |
| Aktiekapital | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr | 400 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 231 997 kr | 2 754 906 kr | 3 451 313 kr | 2 538 224 kr |
| Kortfristiga skulder | 74 161 kr | 48 911 kr | 39 038 kr | 51 333 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Per-Erik Niva AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →