Elmontage i Vingåker Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556494-9138 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen växte 23 % till 10,8 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 30 %, 6 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 22,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 30,3 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 30,3 % | 24,6 % | 35,3 % | 22,0 % | 33,1 % | 40,0 % |
| Rörelsemarginal | 3,7 % | 0,2 % | 9,6 % | 2,3 % | 11,6 % | 12,6 % |
| Vinstmarginal | 3,4 % | 0,5 % | 9,6 % | 2,1 % | 11,5 % | 12,6 % |
| Kassalikviditet | 1,14 | 0,98 | 1,28 | 1,02 | 1,17 | 1,15 |
| Skuldsättningsgrad | 2,30 | 3,06 | 1,59 | 3,54 | 1,74 | 1,50 |
| Avkastning eget kapital | 42,6 % | 8,2 % | 117,5 % | 34,2 % | 111,5 % | 90,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 14,2 % | 2,2 % | 41,6 % | 7,5 % | 37,1 % | 36,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 682 999 kr | 678 666 kr | 742 106 kr | 676 685 kr | 556 345 kr | 587 783 kr |
| Omsättning / anställd | 1 801 677 kr | 1 470 099 kr | 1 833 568 kr | 1 564 685 kr | 1 507 878 kr | 1 468 472 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 67 226 kr | 3 528 kr | 175 742 kr | 36 498 kr | 174 388 kr | 185 017 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 752 325 kr | 686 376 kr | 921 138 kr | 718 109 kr | 735 490 kr | 776 095 kr |
| EBITDA | 415 956 kr | 46 262 kr | 1 253 223 kr | 289 967 kr | 1 433 164 kr | 1 318 181 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 10 810 059 kr | 8 820 594 kr | 12 834 976 kr | 10 952 793 kr | 12 063 023 kr | 10 279 303 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 55 530 kr | 14 244 kr | 3 175 kr | 108 121 kr | 117 195 kr |
| Personalkostnader | 4 097 992 kr | 4 071 993 kr | 5 194 744 kr | 4 736 793 kr | 4 450 757 kr | 4 114 482 kr |
| Av- och nedskrivningar | 12 600 kr | 25 097 kr | 23 027 kr | 34 484 kr | 38 057 kr | 23 064 kr |
| Rörelseresultat | 403 356 kr | 21 165 kr | 1 230 196 kr | 255 483 kr | 1 395 107 kr | 1 295 117 kr |
| Räntekostnader | 35 698 kr | 3 745 kr | 2 930 kr | 0 kr | 4 384 kr | 100 kr |
| Resultat efter fin. poster | 368 542 kr | 48 241 kr | 1 233 704 kr | 230 952 kr | 1 390 723 kr | 1 295 017 kr |
| Skatt | 87 541 kr | 63 262 kr | 208 947 kr | 153 651 kr | 217 340 kr | 282 666 kr |
| Årets resultat | 281 001 kr | 234 979 kr | 774 757 kr | 428 301 kr | 822 383 kr | 1 012 351 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | , | 800 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 2 853 653 kr | 2 375 664 kr | 2 971 239 kr | 3 063 639 kr | 3 764 180 kr | 3 559 581 kr |
| Anläggningstillgångar | 158 599 kr | 42 383 kr | 263 701 kr | 117 125 kr | 824 064 kr | 732 121 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 695 054 kr | 2 333 281 kr | 2 707 538 kr | 2 946 514 kr | 2 940 116 kr | 2 827 460 kr |
| Varulager | 427 008 kr | 585 036 kr | 573 688 kr | 520 196 kr | 410 551 kr | 382 577 kr |
| Kassa och bank | 758 123 kr | 654 040 kr | 706 180 kr | 778 649 kr | 724 785 kr | 820 852 kr |
| Eget kapital | 866 022 kr | 585 021 kr | 1 050 042 kr | 675 285 kr | 1 246 984 kr | 1 424 601 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 465 022 kr | 230 043 kr | 155 286 kr | 126 985 kr | 304 602 kr | 292 251 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 987 631 kr | 1 790 643 kr | 1 671 197 kr | 2 388 354 kr | 2 166 196 kr | 2 134 980 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 6 | 6 | 7 | 7 | 8 | 7 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Elmontage i Vingåker Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →