Bergmans Undertaksmontage Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556494-6076 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen växte 28 % till 3,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 32 %, soliditeten 78 %, 1 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 27,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 31,8 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 77,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 77,7 % | 72,7 % | 67,2 % | 60,6 % | 62,8 % | 82,8 % |
| Rörelsemarginal | 31,8 % | 31,6 % | 12,5 % | 6,6 % | 34,2 % | −19,2 % |
| Vinstmarginal | 31,4 % | 28,1 % | 10,7 % | 6,6 % | 34,2 % | −19,2 % |
| Kassalikviditet | 3,90 | 2,33 | 1,20 | 1,07 | 0,97 | 1,77 |
| Skuldsättningsgrad | 0,29 | 0,38 | 0,44 | 0,52 | 0,38 | 0,06 |
| Avkastning eget kapital | 12,6 % | 9,6 % | 4,9 % | 2,5 % | 19,1 % | −4,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 10,5 % | 8,0 % | 3,8 % | 1,5 % | 12,0 % | −3,5 % |
| Personalkostnad / anställd | 386 460 kr | 274 152 kr | 503 030 kr | 642 759 kr | 660 340 kr | 467 910 kr |
| Omsättning / anställd | 3 869 727 kr | 3 034 707 kr | 3 685 910 kr | 2 745 606 kr | 3 980 563 kr | 1 118 141 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 1 230 228 kr | 960 072 kr | 461 322 kr | 180 830 kr | 1 362 062 kr | −214 921 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 625 288 kr | 1 285 784 kr | 1 015 272 kr | 874 509 kr | 2 073 322 kr | 296 237 kr |
| EBITDA | 1 238 828 kr | 1 011 632 kr | 512 242 kr | 231 750 kr | 1 412 982 kr | −343 346 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 3 869 727 kr | 3 034 707 kr | 3 685 910 kr | 2 745 606 kr | 3 980 563 kr | 2 236 282 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 3 960 477 kr | 3 130 494 kr | 3 779 402 kr | 0 kr | 451 550 kr | 55 985 kr |
| Personalkostnader | 386 460 kr | 274 152 kr | 503 030 kr | 642 759 kr | 660 340 kr | 935 820 kr |
| Av- och nedskrivningar | 8 600 kr | 51 560 kr | 50 920 kr | 50 920 kr | 50 920 kr | 86 495 kr |
| Rörelseresultat | 1 230 228 kr | 960 072 kr | 461 322 kr | 180 830 kr | 1 362 062 kr | −429 841 kr |
| Räntekostnader | 91 314 kr | 128 274 kr | 67 541 kr | , | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 1 214 307 kr | 853 551 kr | 394 505 kr | 180 830 kr | 1 362 062 kr | −429 841 kr |
| Skatt | 255 868 kr | 258 995 kr | 212 435 kr | 167 831 kr | 294 034 kr | 59 040 kr |
| Årets resultat | 958 439 kr | 985 425 kr | 746 168 kr | 564 777 kr | 1 068 028 kr | 167 871 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | 225 000 kr | 180 000 kr | 180 000 kr | 350 000 kr | 4 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 225 000 kr | 180 000 kr | , | 350 000 kr | 4 200 000 kr | 1 000 000 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 12 383 857 kr | 12 230 240 kr | 12 030 157 kr | 12 105 912 kr | 11 347 062 kr | 12 383 743 kr |
| Anläggningstillgångar | 8 968 060 kr | 8 933 660 kr | 10 118 222 kr | 10 169 142 kr | 8 719 387 kr | 11 251 873 kr |
| Omsättningstillgångar | 3 415 797 kr | 3 296 580 kr | 1 911 935 kr | 1 936 770 kr | 2 627 675 kr | 1 131 870 kr |
| Varulager | , | , | , | , | 0 kr | 40 000 kr |
| Kassa och bank | 3 040 315 kr | 2 568 619 kr | 1 807 859 kr | 1 721 856 kr | 1 873 257 kr | 941 955 kr |
| Eget kapital | 9 627 021 kr | 8 893 582 kr | 8 088 157 kr | 7 341 989 kr | 7 127 212 kr | 10 259 184 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 8 548 582 kr | 7 788 157 kr | 7 221 989 kr | 6 657 212 kr | 5 939 184 kr | 9 971 313 kr |
| Långfristiga skulder | 1 880 000 kr | 1 920 000 kr | 1 960 000 kr | 2 000 000 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 876 836 kr | 1 416 658 kr | 1 591 131 kr | 1 808 956 kr | 2 713 105 kr | 617 814 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Bergmans Undertaksmontage Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →