Sörängs Emballage AB, nyckeltal och bokslut
556494-0889 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen minskade 10 % till 2,2 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 1 %, soliditeten 5 %, 2 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 9,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 1,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 5,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 5,5 %, tunn buffert mot förluster.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 5,5 % | 6,1 % | 13,8 % | 12,0 % | 61,2 % |
| Rörelsemarginal | 1,2 % | 1,8 % | 2,5 % | 10,2 % | 4,5 % |
| Vinstmarginal | −0,7 % | 1,1 % | 2,6 % | 13,1 % | 5,6 % |
| Kassalikviditet | 0,05 | 0,04 | 0,90 | 0,85 | 1,25 |
| Skuldsättningsgrad | 17,34 | 15,36 | 6,23 | 7,35 | 0,63 |
| Avkastning eget kapital | −3,3 % | 5,5 % | 16,1 % | 69,2 % | 14,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,3 % | 0,6 % | 2,2 % | 8,3 % | 8,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 512 626 kr | 504 236 kr | 374 982 kr | 380 093 kr | 470 929 kr |
| Omsättning / anställd | 1 092 009 kr | 1 207 671 kr | 1 359 164 kr | 1 017 116 kr | 1 350 176 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 12 705 kr | 21 231 kr | 34 627 kr | 103 552 kr | 60 101 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 560 572 kr | 562 369 kr | 458 122 kr | 532 157 kr | 579 138 kr |
| EBITDA | 95 893 kr | 116 267 kr | 166 280 kr | 304 129 kr | 216 417 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 2 184 017 kr | 2 415 342 kr | 2 718 327 kr | 2 034 231 kr | 2 700 351 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 159 454 kr | 57 878 kr | 0 kr | 3 691 kr | 4 223 kr |
| Personalkostnader | 1 025 251 kr | 1 008 471 kr | 749 964 kr | 760 185 kr | 941 858 kr |
| Av- och nedskrivningar | 70 483 kr | 73 806 kr | 97 026 kr | 97 026 kr | 96 215 kr |
| Rörelseresultat | 25 410 kr | 42 461 kr | 69 254 kr | 207 103 kr | 120 202 kr |
| Räntekostnader | 40 982 kr | 18 080 kr | 71 kr | 10 kr | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | −14 810 kr | 25 642 kr | 71 085 kr | 267 107 kr | 150 186 kr |
| Skatt | 0 kr | 5 195 kr | 14 836 kr | 55 080 kr | 73 259 kr |
| Årets resultat | −14 810 kr | 20 447 kr | 56 249 kr | 212 027 kr | 279 927 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 900 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 900 000 kr | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 8 214 911 kr | 7 574 067 kr | 3 196 345 kr | 3 224 702 kr | 1 754 350 kr |
| Anläggningstillgångar | 7 729 433 kr | 7 223 394 kr | 624 474 kr | 721 500 kr | 818 526 kr |
| Omsättningstillgångar | 485 478 kr | 350 673 kr | 2 571 871 kr | 2 503 202 kr | 935 824 kr |
| Varulager | 104 100 kr | 115 700 kr | 86 500 kr | 78 500 kr | 85 000 kr |
| Kassa och bank | 103 610 kr | 97 625 kr | 104 224 kr | 39 886 kr | 275 125 kr |
| Eget kapital | 448 032 kr | 462 842 kr | 442 396 kr | 386 146 kr | 1 074 120 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 346 842 kr | 326 396 kr | 270 147 kr | 58 119 kr | 678 193 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 939 200 kr | , | , | 0 kr |
| Kortfristiga skulder | 7 766 879 kr | 6 172 025 kr | 2 753 949 kr | 2 838 556 kr | 680 230 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sörängs Emballage AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →