Maskinmontage Konsult i Lycksele AB, nyckeltal och bokslut
556494-0657 · Aktiebolag · Lycksele · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen växte 50 % till 747 tkr 2026. Rörelsemarginalen var 35 %, soliditeten 92 %, 0 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 49,9 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 35,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 92,1 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 92,1 % | 97,0 % | 89,7 % | 90,3 % | 87,5 % | 83,3 % | 81,0 % |
| Rörelsemarginal | 35,3 % | 23,3 % | −9,9 % | 0,8 % | −2,5 % | 24,6 % | −4,7 % |
| Vinstmarginal | 35,3 % | 23,4 % | −9,7 % | 0,8 % | −2,5 % | 24,2 % | −5,2 % |
| Kassalikviditet | 9,93 | 12,45 | 5,80 | 6,33 | 3,86 | 5,82 | 3,72 |
| Skuldsättningsgrad | 0,09 | 0,03 | 0,12 | 0,11 | 0,14 | 0,15 | 0,23 |
| Avkastning eget kapital | 44,2 % | 30,0 % | −9,4 % | 0,9 % | −3,3 % | 34,2 % | −8,9 % |
| Avkastning totalt kapital | 40,8 % | 29,1 % | −8,4 % | 0,8 % | −2,9 % | 29,0 % | −6,5 % |
| Personalkostnad / anställd | , | , | , | , | , | 15 965 kr | 89 565 kr |
| Omsättning / anställd | , | , | , | , | , | 2 348 600 kr | 2 104 105 kr |
| Rörelseresultat / anställd | , | , | , | , | , | 577 625 kr | −99 170 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | , | , | , | , | , | 609 590 kr | 6 395 kr |
| EBITDA | 298 129 kr | 143 947 kr | −13 978 kr | 21 431 kr | 5 816 kr | 118 725 kr | −16 634 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 746 759 kr | 498 071 kr | 301 275 kr | 365 708 kr | 446 071 kr | 469 720 kr | 420 821 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 63 368 kr | 498 071 kr | 301 275 kr | 0 kr | 4 467 kr | 469 720 kr | 420 821 kr |
| Personalkostnader | 3 022 kr | 576 kr | 9 713 kr | 4 728 kr | 10 990 kr | 3 193 kr | 17 913 kr |
| Av- och nedskrivningar | 34 376 kr | 27 811 kr | 15 800 kr | 18 466 kr | 16 792 kr | 3 200 kr | 3 200 kr |
| Rörelseresultat | 263 753 kr | 116 136 kr | −29 778 kr | 2 965 kr | −10 976 kr | 115 525 kr | −19 834 kr |
| Räntekostnader | 364 kr | 40 kr | 52 kr | 92 kr | 69 kr | 1 972 kr | 2 037 kr |
| Resultat efter fin. poster | 263 910 kr | 116 573 kr | −29 258 kr | 3 057 kr | −11 045 kr | 113 553 kr | −21 871 kr |
| Skatt | 55 889 kr | 18 179 kr | , | 0 kr | 2 247 kr | 11 168 kr | , |
| Årets resultat | 208 021 kr | 98 394 kr | −29 258 kr | 3 057 kr | 4 105 kr | 84 988 kr | −21 871 kr |
| Utdelning (beslutad) | 400 000 kr | , | , | , | , | , | , |
| Utdelning (utbetald) | , | 20 000 kr | , | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 647 745 kr | 400 323 kr | 345 729 kr | 375 903 kr | 384 315 kr | 398 557 kr | 305 112 kr |
| Anläggningstillgångar | 71 989 kr | 110 997 kr | 33 808 kr | 49 608 kr | 68 074 kr | 5 866 kr | 9 066 kr |
| Omsättningstillgångar | 575 756 kr | 289 326 kr | 311 921 kr | 326 295 kr | 316 241 kr | 392 691 kr | 296 046 kr |
| Varulager | 66 046 kr | 140 953 kr | 104 826 kr | 94 450 kr | 130 469 kr | 107 132 kr | 80 101 kr |
| Kassa och bank | 490 589 kr | 96 125 kr | 97 124 kr | 142 277 kr | 84 728 kr | 176 808 kr | 121 016 kr |
| Eget kapital | 596 425 kr | 388 404 kr | 310 010 kr | 339 268 kr | 336 211 kr | 332 106 kr | 247 118 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 288 404 kr | 190 010 kr | 239 268 kr | 236 211 kr | 232 106 kr | 147 118 kr | 168 989 kr |
| Kortfristiga skulder | 51 320 kr | 11 919 kr | 35 719 kr | 36 635 kr | 48 104 kr | 49 054 kr | 57 994 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,2 | 0,2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Maskinmontage Konsult i Lycksele AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →