Handenrevisorerna AB, nyckeltal och bokslut
556492-7274 · Aktiebolag · Handen · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 4 % till 10,5 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 50 %, soliditeten 83 %, 7 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 4,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 50,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 83,2 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 83,2 % | 62,2 % | 65,5 % | 76,1 % | 77,3 % | 72,9 % | 61,2 % | 43,7 % |
| Rörelsemarginal | 50,5 % | 28,6 % | 27,1 % | 22,1 % | 20,3 % | 25,8 % | 22,4 % | 21,7 % |
| Vinstmarginal | 51,5 % | 30,1 % | 28,1 % | 22,3 % | 20,2 % | 25,4 % | 23,2 % | 20,9 % |
| Kassalikviditet | 2,42 | 3,60 | 2,32 | 2,79 | 2,24 | 1,57 | 0,62 | 0,56 |
| Skuldsättningsgrad | 0,20 | 0,24 | 0,31 | 0,28 | 0,29 | 0,35 | 0,63 | 1,28 |
| Avkastning eget kapital | 43,0 % | 35,2 % | 36,1 % | 25,3 % | 25,4 % | 38,7 % | 49,1 % | 48,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 35,8 % | 21,9 % | 23,7 % | 19,4 % | 19,8 % | 28,7 % | 30,8 % | 22,2 % |
| Personalkostnad / anställd | 546 941 kr | 854 463 kr | 789 320 kr | 732 483 kr | 636 652 kr | 651 968 kr | 639 014 kr | 692 861 kr |
| Omsättning / anställd | 1 494 337 kr | 1 435 048 kr | 1 302 996 kr | 1 252 680 kr | 1 124 078 kr | 1 241 529 kr | 1 225 877 kr | 1 214 574 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 753 965 kr | 409 996 kr | 352 519 kr | 277 068 kr | 228 153 kr | 320 686 kr | 274 025 kr | 263 941 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 1 355 056 kr | 1 272 324 kr | 1 149 704 kr | 1 017 415 kr | 874 319 kr | 995 816 kr | 942 233 kr | 999 751 kr |
| EBITDA | 5 656 808 kr | 2 925 024 kr | 2 522 686 kr | 1 994 528 kr | 1 663 670 kr | 2 063 090 kr | 1 819 313 kr | 1 841 341 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 10 460 360 kr | 10 045 334 kr | 9 120 969 kr | 8 768 757 kr | 7 868 547 kr | 7 449 172 kr | 7 355 259 kr | 7 287 446 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 70 343 kr | 32 576 kr | 485 103 kr | 5 727 kr | 31 175 kr | 214 685 kr | 18 656 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 3 828 586 kr | 5 981 241 kr | 5 525 243 kr | 5 127 378 kr | 4 456 561 kr | 3 911 807 kr | 3 834 086 kr | 4 157 166 kr |
| Av- och nedskrivningar | 379 052 kr | 55 052 kr | 55 052 kr | 55 052 kr | 66 600 kr | 138 976 kr | 175 162 kr | 257 695 kr |
| Rörelseresultat | 5 277 756 kr | 2 869 972 kr | 2 467 634 kr | 1 939 476 kr | 1 597 070 kr | 1 924 114 kr | 1 644 151 kr | 1 583 646 kr |
| Räntekostnader | 2 120 kr | 8 576 kr | 9 060 kr | 13 163 kr | 12 132 kr | 30 964 kr | 40 877 kr | 65 414 kr |
| Resultat efter fin. poster | 5 387 743 kr | 3 024 081 kr | 2 560 447 kr | 1 957 403 kr | 1 586 106 kr | 1 894 218 kr | 1 707 503 kr | 1 519 672 kr |
| Skatt | 1 148 909 kr | 579 822 kr | 488 086 kr | 469 241 kr | 351 782 kr | 385 583 kr | 375 041 kr | 366 341 kr |
| Årets resultat | 5 877 058 kr | 1 506 035 kr | 1 372 361 kr | 1 488 162 kr | 1 345 872 kr | 1 415 687 kr | 1 357 592 kr | 1 267 956 kr |
| Utdelning (utbetald) | 1 940 000 kr | , | 2 000 000 kr | , | , | , | 1 000 000 kr | 500 000 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 15 071 558 kr | 13 833 408 kr | 10 831 598 kr | 10 151 433 kr | 8 063 414 kr | 6 712 705 kr | 5 676 026 kr | 7 138 785 kr |
| Anläggningstillgångar | 8 946 003 kr | 6 301 055 kr | 5 656 107 kr | 4 211 159 kr | 3 966 211 kr | 4 032 811 kr | 4 316 535 kr | 4 894 737 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 125 555 kr | 7 532 353 kr | 5 175 491 kr | 5 940 274 kr | 4 097 203 kr | 2 679 894 kr | 1 359 491 kr | 2 244 048 kr |
| Kassa och bank | 3 961 214 kr | 5 777 903 kr | 3 846 332 kr | 4 179 960 kr | 2 336 010 kr | 946 029 kr | 363 414 kr | 1 210 092 kr |
| Eget kapital | 12 539 724 kr | 8 602 667 kr | 7 096 632 kr | 7 724 271 kr | 6 236 108 kr | 4 890 236 kr | 3 474 549 kr | 3 116 957 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 6 542 667 kr | 6 976 632 kr | 5 604 271 kr | 6 116 108 kr | 4 770 236 kr | 3 354 549 kr | 1 996 957 kr | 1 729 001 kr |
| Kortfristiga skulder | 2 531 834 kr | 2 092 517 kr | 2 234 966 kr | 2 127 162 kr | 1 827 306 kr | 1 710 921 kr | 2 182 877 kr | 3 978 098 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Handenrevisorerna AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →