Montestrada Transport AB, nyckeltal och bokslut
556491-8752 · Aktiebolag · Älmhult · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 20 % till 1,4 mkr 2025. Rörelsemarginalen var -23 %, soliditeten -1213 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 19,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -23,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet -1213,0 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Eget kapital var negativt vid bokslutet 2025.
- Soliditeten var -1213,0 %, tunn buffert mot förluster.
- Soliditeten föll från -626,4 % till -1213,0 %.
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | −1213,0 % | −626,4 % | −489,6 % | −331,4 % | −401,1 % |
| Rörelsemarginal | −23,3 % | 2,9 % | −15,9 % | −12,0 % | −17,3 % |
| Vinstmarginal | −23,3 % | 2,7 % | −15,8 % | −12,1 % | −16,6 % |
| Kassalikviditet | 0,06 | 0,12 | 0,15 | 0,21 | 0,18 |
| Skuldsättningsgrad | −1,08 | −1,16 | −1,20 | −1,30 | −1,25 |
| Avkastning eget kapital | 7,9 % | −1,2 % | 9,9 % | 11,3 % | 14,7 % |
| Avkastning totalt kapital | −95,7 % | 8,3 % | −48,0 % | −36,9 % | −58,8 % |
| EBITDA | −317 454 kr | 57 402 kr | −374 247 kr | −374 056 kr | −434 127 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 395 924 kr | 1 738 804 kr | 2 397 338 kr | 3 213 284 kr | 2 527 872 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 395 924 kr | 0 kr | 1 147 kr | 49 298 kr | 2 527 872 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 7 727 kr | 7 727 kr | 7 727 kr | 10 790 kr | 4 339 kr |
| Rörelseresultat | −325 181 kr | 49 675 kr | −381 974 kr | −384 846 kr | −438 466 kr |
| Räntekostnader | 634 kr | 3 285 kr | 2 862 kr | 4 883 kr | 701 kr |
| Resultat efter fin. poster | −324 942 kr | 46 822 kr | −378 739 kr | −389 387 kr | −419 925 kr |
| Årets resultat | −324 942 kr | 46 822 kr | −378 739 kr | −389 387 kr | −419 925 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 339 014 kr | 604 582 kr | 783 169 kr | 1 042 781 kr | 712 497 kr |
| Anläggningstillgångar | 71 321 kr | 97 265 kr | 84 992 kr | 92 719 kr | 68 961 kr |
| Omsättningstillgångar | 267 693 kr | 507 317 kr | 698 177 kr | 950 062 kr | 643 536 kr |
| Kassa och bank | 456 kr | 135 557 kr | 234 878 kr | 292 253 kr | 199 734 kr |
| Eget kapital | −4 112 249 kr | −3 787 307 kr | −3 834 129 kr | −3 455 391 kr | −2 857 776 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | −3 894 207 kr | −3 941 029 kr | −3 562 290 kr | −3 172 904 kr | −2 001 926 kr |
| Långfristiga skulder | 21 566 kr | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 4 429 697 kr | 4 391 889 kr | 4 617 298 kr | 4 498 172 kr | 3 570 273 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Montestrada Transport AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →