IMA i Borås AB, nyckeltal och bokslut
556490-0370 · Aktiebolag · Borås/Västra Götaland · SNI 49410 Vägtransport, godstrafik
Omsättningen minskade 51 % till 158 tkr 2025. Rörelsemarginalen var -6 %, soliditeten 98 %, 1 anställda i snitt.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 51,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -5,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 97,7 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 97,7 % | 89,9 % | 92,6 % | 77,5 % | 69,6 % | 50,2 % | 82,5 % |
| Rörelsemarginal | −5,9 % | 14,1 % | −14,3 % | −0,2 % | 6,0 % | −9,5 % | 6,6 % |
| Vinstmarginal | −5,6 % | 14,3 % | −14,3 % | −0,9 % | 5,1 % | −11,1 % | 6,4 % |
| Kassalikviditet | 46,62 | 9,02 | 9,44 | 3,04 | 2,56 | 1,71 | 6,24 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,11 | 0,08 | 0,29 | 0,44 | 0,99 | 0,17 |
| Avkastning eget kapital | −2,2 % | 11,0 % | −10,7 % | −2,7 % | 13,1 % | −22,5 % | 15,0 % |
| Avkastning totalt kapital | −2,1 % | 10,0 % | −9,7 % | −0,5 % | 10,7 % | −11,0 % | 12,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 104 973 kr | 144 450 kr | 163 104 kr | 531 955 kr | 410 556 kr | 367 952 kr | 343 091 kr |
| Omsättning / anställd | 157 620 kr | 322 387 kr | 280 077 kr | 644 979 kr | 552 445 kr | 388 735 kr | 533 724 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −9 345 kr | 45 503 kr | −39 976 kr | −1 364 kr | 32 959 kr | −36 798 kr | 34 998 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 112 419 kr | 233 414 kr | 172 700 kr | 552 777 kr | 461 365 kr | 335 788 kr | 381 299 kr |
| EBITDA | 7 446 kr | 88 964 kr | 9 596 kr | 41 644 kr | 101 618 kr | −64 327 kr | 76 417 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 157 620 kr | 322 387 kr | 280 077 kr | 1 289 958 kr | 1 104 890 kr | 777 469 kr | 1 067 448 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 620 kr | 4 156 kr | 8 000 kr | 1 289 958 kr | 0 kr | 147 956 kr | 15 500 kr |
| Personalkostnader | 104 973 kr | 144 450 kr | 163 104 kr | 1 063 909 kr | 821 111 kr | 735 903 kr | 686 181 kr |
| Av- och nedskrivningar | 16 791 kr | 43 461 kr | 49 572 kr | 44 371 kr | 35 700 kr | 9 269 kr | 6 421 kr |
| Rörelseresultat | −9 345 kr | 45 503 kr | −39 976 kr | −2 727 kr | 65 918 kr | −73 596 kr | 69 996 kr |
| Räntekostnader | 91 kr | 228 kr | 610 kr | 8 471 kr | 10 088 kr | 2 169 kr | 1 321 kr |
| Resultat efter fin. poster | −8 897 kr | 46 213 kr | −39 981 kr | −11 198 kr | 55 830 kr | −86 218 kr | 68 675 kr |
| Skatt | 0 kr | 1 200 kr | 0 kr | 2 008 kr | 11 583 kr | 9 649 kr | 11 834 kr |
| Årets resultat | −8 897 kr | 45 013 kr | −39 981 kr | −13 206 kr | 44 247 kr | −75 456 kr | 42 595 kr |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 419 949 kr | 466 399 kr | 404 326 kr | 534 362 kr | 613 915 kr | 763 113 kr | 556 256 kr |
| Anläggningstillgångar | 24 383 kr | 41 174 kr | 120 479 kr | 170 051 kr | 136 469 kr | 172 169 kr | 78 181 kr |
| Omsättningstillgångar | 395 566 kr | 425 225 kr | 283 847 kr | 364 311 kr | 477 446 kr | 590 944 kr | 478 075 kr |
| Kassa och bank | 212 625 kr | 195 694 kr | 103 286 kr | 217 697 kr | 258 914 kr | 250 983 kr | 88 526 kr |
| Eget kapital | 410 363 kr | 419 260 kr | 374 247 kr | 414 228 kr | 427 434 kr | 383 187 kr | 458 643 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 299 260 kr | 254 247 kr | 294 228 kr | 307 434 kr | 263 187 kr | 338 643 kr | 296 048 kr |
| Långfristiga skulder | 1 101 kr | , | 0 kr | 178 kr | 0 kr | 34 388 kr | 532 kr |
| Kortfristiga skulder | 8 485 kr | 47 139 kr | 30 079 kr | 119 956 kr | 186 481 kr | 345 538 kr | 76 670 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför IMA i Borås AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →