Fastighets Aktiebolaget Järnhyveln, nyckeltal och bokslut
556489-2254 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Omsättningen minskade 2 % till 550 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 32 %, soliditeten 4 %.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 1,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 32,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 3,6 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 3,6 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 3,6 % | 3,2 % | 5,6 % | 9,9 % | 12,4 % | 12,2 % | 20,6 % | 23,4 % |
| Rörelsemarginal | 32,2 % | 20,3 % | −2,0 % | 3,7 % | 16,9 % | −3,0 % | −27,0 % | 24,2 % |
| Vinstmarginal | 2,2 % | −21,7 % | −48,8 % | −29,9 % | −7,8 % | −27,8 % | −48,7 % | 12,1 % |
| Kassalikviditet | 0,79 | 0,40 | 0,31 | 0,09 | 0,42 | 6,40 | 0,36 | 0,01 |
| Skuldsättningsgrad | 26,40 | 30,15 | 16,86 | 9,06 | 7,05 | 7,20 | 3,86 | 3,27 |
| Avkastning eget kapital | 7,9 % | −86,6 % | −89,3 % | −31,3 % | −6,5 % | −21,6 % | −18,2 % | 5,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 4,2 % | 2,6 % | −0,2 % | 0,4 % | 1,7 % | −0,3 % | −2,1 % | 2,7 % |
| EBITDA | 442 438 kr | 459 859 kr | 383 016 kr | 411 618 kr | 457 720 kr | 322 706 kr | 228 896 kr | 396 411 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 550 000 kr | 560 000 kr | 480 001 kr | 520 000 kr | 540 000 kr | 540 000 kr | 315 000 kr | 472 499 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 550 000 kr | 560 000 kr | 480 001 kr | 520 000 kr | 540 000 kr | 540 000 kr | 315 000 kr | 472 499 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | , | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr |
| Av- och nedskrivningar | 265 499 kr | 346 219 kr | 392 632 kr | 392 632 kr | 366 600 kr | 338 645 kr | 313 839 kr | 282 275 kr |
| Rörelseresultat | 176 939 kr | 113 640 kr | −9 616 kr | 18 986 kr | 91 120 kr | −15 939 kr | −84 943 kr | 114 136 kr |
| Räntekostnader | 164 987 kr | 235 595 kr | 224 945 kr | 174 469 kr | 133 220 kr | 134 337 kr | 68 576 kr | 56 855 kr |
| Resultat efter fin. poster | 12 078 kr | −121 775 kr | −234 377 kr | −155 483 kr | −42 100 kr | −150 276 kr | −153 519 kr | 57 281 kr |
| Årets resultat | 12 078 kr | −121 775 kr | −234 377 kr | −155 483 kr | −42 100 kr | −150 276 kr | −153 519 kr | 57 281 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 4 185 437 kr | 4 381 879 kr | 4 687 654 kr | 4 998 312 kr | 5 251 531 kr | 5 695 195 kr | 4 101 898 kr | 4 264 268 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 965 650 kr | 4 231 149 kr | 4 577 368 kr | 4 969 999 kr | 5 045 329 kr | 5 078 229 kr | 3 939 803 kr | 4 253 642 kr |
| Omsättningstillgångar | 219 787 kr | 150 730 kr | 110 286 kr | 28 313 kr | 206 202 kr | 616 966 kr | 162 095 kr | 10 626 kr |
| Kassa och bank | 216 kr | 4 165 kr | 23 778 kr | 14 820 kr | 8 972 kr | 50 454 kr | 113 086 kr | , |
| Eget kapital | 152 747 kr | 140 669 kr | 262 444 kr | 496 821 kr | 652 305 kr | 694 404 kr | 844 680 kr | 998 199 kr |
| Aktiekapital | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Balanserat resultat | −109 331 kr | −37 556 kr | 196 821 kr | 352 304 kr | 394 404 kr | 544 680 kr | 698 199 kr | 641 200 kr |
| Långfristiga skulder | 3 754 000 kr | 3 862 000 kr | 4 066 000 kr | 4 175 000 kr | 4 104 384 kr | 4 904 376 kr | 2 802 940 kr | 2 398 806 kr |
| Kortfristiga skulder | 278 690 kr | 379 210 kr | 359 210 kr | 326 491 kr | 494 842 kr | 96 415 kr | 454 278 kr | 867 263 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | , | 0 | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
- Årsredovisning 2018 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Fastighets Aktiebolaget Järnhyveln med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →