Nordahls Måleri i Solna Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556485-1458 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen minskade 4 % till 1,3 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 15 %, soliditeten 34 %, 1 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 3,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 14,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 33,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 33,7 % | 36,2 % | 68,7 % |
| Rörelsemarginal | 14,7 % | 11,8 % | 15,2 % |
| Vinstmarginal | 11,4 % | 11,3 % | 15,1 % |
| Kassalikviditet | 0,59 | 0,43 | 3,20 |
| Skuldsättningsgrad | 1,97 | 1,77 | 0,45 |
| Avkastning eget kapital | 42,8 % | 46,8 % | 80,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 18,6 % | 17,5 % | 55,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 533 607 kr | 588 072 kr | 594 289 kr |
| Omsättning / anställd | 1 325 391 kr | 1 374 886 kr | 1 654 144 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 194 956 kr | 161 901 kr | 251 144 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 762 222 kr | 752 778 kr | 845 433 kr |
| EBITDA | 228 615 kr | 164 706 kr | 251 144 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 1 325 391 kr | 1 374 886 kr | 1 654 144 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 12 643 kr | 23 017 kr | 1 654 144 kr |
| Personalkostnader | 533 607 kr | 588 072 kr | 594 289 kr |
| Av- och nedskrivningar | 33 659 kr | 2 805 kr | , |
| Rörelseresultat | 194 956 kr | 161 901 kr | 251 144 kr |
| Räntekostnader | 43 512 kr | 5 892 kr | 750 kr |
| Resultat efter fin. poster | 151 444 kr | 156 018 kr | 250 419 kr |
| Skatt | 31 515 kr | 32 733 kr | 52 072 kr |
| Årets resultat | 119 929 kr | 123 285 kr | 198 347 kr |
| Utdelning (beslutad) | 150 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | 100 000 kr | 200 000 kr |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 1 048 488 kr | 922 573 kr | 451 349 kr |
| Anläggningstillgångar | 636 731 kr | 670 391 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 411 757 kr | 252 182 kr | 451 349 kr |
| Kassa och bank | 83 231 kr | 91 946 kr | 406 444 kr |
| Eget kapital | 353 448 kr | 333 519 kr | 310 234 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 133 519 kr | 110 234 kr | 11 887 kr |
| Kortfristiga skulder | 695 040 kr | 589 054 kr | 141 115 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Nordahls Måleri i Solna Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →