Salong Margareta Starö & Co AB, nyckeltal och bokslut
556482-2327 · Aktiebolag · Nyköping · SNI 96210 Frisörer och barberare
Omsättningen minskade 2 % till 665 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 25 %, soliditeten 75 %, 1 anställda i snitt.
4 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 2,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 25,5 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 74,6 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2023.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||
| Soliditet | 74,6 % | 69,5 % | 72,7 % | 78,1 % |
| Rörelsemarginal | 25,5 % | 14,6 % | 15,0 % | 10,1 % |
| Vinstmarginal | 25,3 % | 14,3 % | 14,9 % | 9,9 % |
| Kassalikviditet | 4,69 | 3,69 | 3,91 | 5,30 |
| Skuldsättningsgrad | 0,22 | 0,22 | 0,19 | 0,14 |
| Avkastning eget kapital | 57,8 % | 61,6 % | 56,8 % | 27,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 43,5 % | 43,5 % | 41,7 % | 21,8 % |
| Personalkostnad / anställd | 189 572 kr | 280 722 kr | 285 832 kr | 292 225 kr |
| Omsättning / anställd | 664 538 kr | 678 543 kr | 690 793 kr | 691 749 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 169 386 kr | 98 798 kr | 103 793 kr | 69 526 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 358 958 kr | 384 456 kr | 397 568 kr | 368 361 kr |
| EBITDA | 169 386 kr | 103 734 kr | 111 736 kr | 76 136 kr |
| Resultat | ||||
| Nettoomsättning | 664 538 kr | 678 543 kr | 690 793 kr | 691 749 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 0 kr | 401 kr | 690 793 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | 189 572 kr | 280 722 kr | 285 832 kr | 292 225 kr |
| Av- och nedskrivningar | 0 kr | 4 936 kr | 7 943 kr | 6 610 kr |
| Rörelseresultat | 169 386 kr | 98 798 kr | 103 793 kr | 69 526 kr |
| Räntekostnader | 1 523 kr | 1 544 kr | 1 090 kr | 758 kr |
| Resultat efter fin. poster | 167 876 kr | 97 256 kr | 102 703 kr | 68 768 kr |
| Skatt | 34 999 kr | 21 318 kr | 21 615 kr | 20 350 kr |
| Årets resultat | 132 877 kr | 75 938 kr | 81 088 kr | 48 418 kr |
| Utdelning (beslutad) | 200 000 kr | , | 120 000 kr | 150 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 120 000 kr | , | , |
| Balans | ||||
| Summa tillgångar | 389 368 kr | 227 116 kr | 248 612 kr | 319 618 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 0 kr | 4 936 kr | 12 879 kr |
| Omsättningstillgångar | 389 368 kr | 227 116 kr | 243 676 kr | 306 739 kr |
| Varulager | 85 600 kr | 96 600 kr | 111 600 kr | 116 400 kr |
| Kassa och bank | 263 287 kr | 130 265 kr | 132 075 kr | 180 738 kr |
| Eget kapital | 290 639 kr | 157 763 kr | 180 824 kr | 249 736 kr |
| Aktiekapital | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr | 50 000 kr |
| Balanserat resultat | 107 763 kr | 31 825 kr | 151 317 kr | 151 317 kr |
| Kortfristiga skulder | 64 729 kr | 35 353 kr | 33 788 kr | 35 882 kr |
| Personal | ||||
| Medelantal anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Salong Margareta Starö & Co AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →