Jamaca AB, nyckeltal och bokslut
556481-4217 · Aktiebolag · Ödeshög · SNI 69201 Redovisning och bokföring; skatterådgivning
Omsättningen växte 2 % till 636 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 85 %, soliditeten 73 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 1,7 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 85,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 73,0 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 73,0 % | 73,0 % | 46,6 % | 53,8 % | 37,3 % | 67,9 % | 69,9 % |
| Rörelsemarginal | 85,2 % | 85,2 % | 74,7 % | 73,4 % | 74,5 % | 76,1 % | 6,5 % |
| Vinstmarginal | 85,5 % | 405,3 % | 74,2 % | 308,9 % | 74,5 % | 299,9 % | 1210,2 % |
| Kassalikviditet | 4,36 | 4,32 | 1,87 | 2,21 | 1,51 | 2,53 | 2,48 |
| Skuldsättningsgrad | 0,27 | 0,27 | 0,99 | 0,73 | 1,52 | 0,47 | 0,43 |
| Avkastning eget kapital | 10,6 % | 46,8 % | 14,5 % | 47,0 % | 18,7 % | 56,0 % | 81,5 % |
| Avkastning totalt kapital | 7,7 % | 34,1 % | 6,8 % | 25,3 % | 7,0 % | 38,1 % | 57,0 % |
| EBITDA | 541 918 kr | 533 014 kr | 476 770 kr | 467 568 kr | 484 904 kr | 509 652 kr | 10 749 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 636 343 kr | 625 850 kr | 638 586 kr | 636 830 kr | 650 508 kr | 670 031 kr | 166 129 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 636 343 kr | 625 850 kr | 638 586 kr | 636 830 kr | 650 508 kr | 670 031 kr | 166 129 kr |
| Personalkostnader | 43 715 kr | 43 398 kr | 93 076 kr | 117 182 kr | 110 750 kr | 103 642 kr | 104 038 kr |
| Rörelseresultat | 541 918 kr | 533 014 kr | 476 770 kr | 467 568 kr | 484 904 kr | 509 652 kr | 10 749 kr |
| Räntekostnader | 152 kr | 210 kr | 3 324 kr | 157 kr | 1 kr | 8 kr | 176 kr |
| Resultat efter fin. poster | 543 767 kr | 2 536 364 kr | 473 923 kr | 1 967 411 kr | 484 903 kr | 2 009 644 kr | 2 010 573 kr |
| Skatt | 114 441 kr | 92 007 kr | 79 746 kr | 76 143 kr | 260 569 kr | 90 618 kr | , |
| Årets resultat | 429 326 kr | 2 344 358 kr | 294 177 kr | 1 791 268 kr | 1 004 333 kr | 1 819 026 kr | 2 010 573 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 200 000 kr | , | 200 000 kr | 2 000 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | 700 000 kr | 0 kr | , | , | 2 000 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 7 059 655 kr | 7 429 508 kr | 7 026 330 kr | 7 768 890 kr | 6 950 161 kr | 5 280 405 kr | 3 530 185 kr |
| Anläggningstillgångar | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 1 000 000 kr | 900 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 6 059 655 kr | 6 429 508 kr | 6 026 330 kr | 6 768 890 kr | 5 950 161 kr | 4 280 405 kr | 2 630 185 kr |
| Kassa och bank | 395 323 kr | 348 071 kr | 554 675 kr | 348 822 kr | 144 551 kr | 1 822 832 kr | 1 939 421 kr |
| Eget kapital | 5 150 692 kr | 5 421 366 kr | 3 277 008 kr | 4 182 831 kr | 2 591 563 kr | 3 587 230 kr | 2 468 204 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 2 257 008 kr | 3 157 008 kr | 2 862 831 kr | 2 471 564 kr | 1 467 231 kr | 1 648 205 kr | 337 632 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 388 963 kr | 1 488 142 kr | 3 229 322 kr | 3 066 059 kr | 3 938 598 kr | 1 693 175 kr | 1 061 981 kr |
| Personal | |||||||
| Medelantal anställda | , | , | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Jamaca AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →