Tvättcentralen i Stockholm Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556479-9947 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
Tvättcentralen i Stockholm Aktiebolag omsatte 10 kr 2025. Rörelsemarginalen var -4492370 %, soliditeten 99 %.
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal -4492370,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 98,5 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 98,5 % | 98,7 % | 98,9 % | 96,8 % | 98,9 % | 98,9 % | 98,9 % |
| Rörelsemarginal | −4492370,0 % | 36198800,0 % | , | , | , | , | , |
| Vinstmarginal | 1042790,0 % | 3799400,0 % | , | , | , | , | , |
| Kassalikviditet | 82,96 | 662,23 | 473,67 | 17,03 | , | , | , |
| Skuldsättningsgrad | 0,00 | 0,00 | 0,00 | 0,01 | 0,00 | 0,00 | 0,00 |
| Avkastning eget kapital | 1,0 % | −0,4 % | 74,9 % | 7,2 % | −0,1 % | −0,0 % | −0,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 1,0 % | −0,4 % | 74,1 % | 7,0 % | −0,1 % | −0,0 % | −0,0 % |
| EBITDA | −449 237 kr | −361 988 kr | −173 542 kr | 233 157 kr | −1 749 kr | −500 kr | −500 kr |
| Resultat | |||||||
| Nettoomsättning | 10 kr | −1 kr | , | , | , | , | 0 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 10 kr | −1 kr | 0 kr | 234 147 kr | , | , | 0 kr |
| Personalkostnader | 381 118 kr | 315 408 kr | 78 852 kr | , | , | , | , |
| Rörelseresultat | −449 237 kr | −361 988 kr | −173 542 kr | 233 157 kr | −1 749 kr | −500 kr | −500 kr |
| Räntekostnader | 283 kr | 0 kr | 2 kr | , | , | , | , |
| Resultat efter fin. poster | 104 279 kr | −37 994 kr | 7 530 192 kr | 233 220 kr | −1 749 kr | −500 kr | −500 kr |
| Skatt | 24 233 kr | 313 kr | 19 155 kr | 41 958 kr | , | , | , |
| Årets resultat | 50 046 kr | −28 307 kr | 7 481 037 kr | 161 662 kr | −1 749 kr | −500 kr | −500 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 10 223 612 kr | 10 151 643 kr | 10 167 117 kr | 3 326 157 kr | 3 092 937 kr | 3 094 686 kr | 3 095 186 kr |
| Anläggningstillgångar | 7 350 013 kr | 3 626 016 kr | 749 999 kr | 2 611 667 kr | 2 499 999 kr | 2 100 000 kr | 2 100 000 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 873 599 kr | 6 525 627 kr | 9 417 118 kr | 714 490 kr | 592 938 kr | 994 686 kr | 995 186 kr |
| Kassa och bank | 1 063 396 kr | 1 468 008 kr | 9 189 151 kr | 707 307 kr | 203 268 kr | 605 016 kr | 605 516 kr |
| Eget kapital | 10 073 975 kr | 10 023 929 kr | 10 052 236 kr | 3 219 199 kr | 3 057 537 kr | 3 059 286 kr | 3 059 786 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 9 920 429 kr | 9 948 736 kr | 2 467 699 kr | 2 954 037 kr | 2 955 786 kr | 2 956 286 kr | 2 956 786 kr |
| Långfristiga skulder | 0 kr | 32 860 kr | , | , | , | , | , |
| Kortfristiga skulder | 34 637 kr | 9 854 kr | 19 881 kr | 41 958 kr | , | , | 0 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Tvättcentralen i Stockholm Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →