PK Antennteknik Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556479-9228 · Aktiebolag · SNI 43210 Elinstallationer
Omsättningen minskade 7 % till 1,6 mkr 2026. Rörelsemarginalen var -11 %, soliditeten 53 %, 2 anställda i snitt.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 7,3 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -10,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 53,5 %.
- Stabilitet0 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Omsättningen har minskat varje år sedan 2024.
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 53,5 % | 53,1 % | 55,1 % | 52,5 % | 66,4 % | 64,7 % |
| Rörelsemarginal | −10,7 % | −5,4 % | −1,8 % | −10,6 % | 8,2 % | 5,6 % |
| Vinstmarginal | −7,6 % | −5,3 % | −1,8 % | −10,6 % | 8,2 % | 5,6 % |
| Kassalikviditet | 0,88 | 1,08 | 1,28 | 1,22 | 2,06 | 1,80 |
| Skuldsättningsgrad | 0,87 | 0,88 | 0,81 | 0,91 | 0,51 | 0,55 |
| Avkastning eget kapital | −25,2 % | −15,3 % | −5,6 % | −30,4 % | 14,7 % | 12,8 % |
| Avkastning totalt kapital | −13,5 % | −8,1 % | −3,1 % | −15,9 % | 9,8 % | 8,3 % |
| Personalkostnad / anställd | 622 321 kr | 427 888 kr | 526 790 kr | 586 627 kr | 557 632 kr | 557 858 kr |
| Omsättning / anställd | 810 348 kr | 582 858 kr | 737 471 kr | 708 377 kr | 688 546 kr | 775 729 kr |
| Rörelseresultat / anställd | −86 326 kr | −31 437 kr | −13 624 kr | −75 330 kr | 56 685 kr | 43 739 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 537 246 kr | 397 285 kr | 514 720 kr | 514 655 kr | 621 784 kr | 611 345 kr |
| EBITDA | −170 151 kr | −91 810 kr | −36 208 kr | −215 916 kr | 192 455 kr | 160 461 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 1 620 695 kr | 1 748 575 kr | 2 212 412 kr | 2 125 130 kr | 2 065 639 kr | 2 327 187 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 18 253 kr | 15 028 kr | 170 789 kr | 242 378 kr | 746 352 kr | 271 579 kr |
| Personalkostnader | 1 244 642 kr | 1 283 665 kr | 1 580 369 kr | 1 759 882 kr | 1 672 896 kr | 1 673 574 kr |
| Av- och nedskrivningar | 2 500 kr | 2 500 kr | 4 665 kr | 10 075 kr | 22 401 kr | 29 244 kr |
| Rörelseresultat | −172 651 kr | −94 310 kr | −40 873 kr | −225 991 kr | 170 054 kr | 131 217 kr |
| Räntekostnader | 18 kr | 0 kr | 44 kr | , | , | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | −123 095 kr | −93 429 kr | −39 533 kr | −225 861 kr | 170 054 kr | 131 217 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 35 705 kr | , |
| Årets resultat | −123 095 kr | −93 429 kr | −39 533 kr | −225 861 kr | 134 349 kr | 131 217 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | , | , | 187 500 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 187 500 kr | , | , |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 912 034 kr | 1 150 555 kr | 1 277 254 kr | 1 418 035 kr | 1 742 333 kr | 1 581 659 kr |
| Anläggningstillgångar | 154 495 kr | 207 959 kr | 210 459 kr | 255 124 kr | 265 199 kr | 287 600 kr |
| Omsättningstillgångar | 757 539 kr | 942 596 kr | 1 066 795 kr | 1 162 911 kr | 1 477 134 kr | 1 294 059 kr |
| Varulager | 384 079 kr | 359 997 kr | 332 455 kr | 339 949 kr | 274 470 kr | 287 908 kr |
| Kassa och bank | 58 027 kr | 342 808 kr | 335 293 kr | 469 250 kr | 862 403 kr | 631 111 kr |
| Eget kapital | 487 819 kr | 610 914 kr | 704 343 kr | 743 876 kr | 1 157 237 kr | 1 022 888 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 490 914 kr | 584 343 kr | 623 876 kr | 849 737 kr | 1 005 492 kr | 874 275 kr |
| Kortfristiga skulder | 424 215 kr | 539 641 kr | 572 911 kr | 674 159 kr | 585 096 kr | 558 771 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför PK Antennteknik Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →