Snickar Rickard Perssons Försäkringsskador i Svedala Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556479-0474 · Aktiebolag · SNI 43320 Byggnadssnickeriarbeten
Omsättningen minskade 13 % till 2,9 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 90 %, 2 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 13,4 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,3 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 90,5 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2025 var negativt.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 90,5 % | 85,0 % | 87,5 % | 78,6 % | 88,1 % |
| Rörelsemarginal | 6,3 % | 10,5 % | 10,2 % | 3,7 % | −2,9 % |
| Vinstmarginal | 0,8 % | 30,0 % | −14,6 % | 3,5 % | −3,2 % |
| Kassalikviditet | 4,06 | 2,62 | 2,95 | 2,04 | 4,61 |
| Skuldsättningsgrad | 0,11 | 0,18 | 0,14 | 0,27 | 0,13 |
| Avkastning eget kapital | 0,5 % | 20,8 % | −9,5 % | 2,5 % | −1,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,4 % | 17,7 % | −8,2 % | 2,1 % | −1,4 % |
| Personalkostnad / anställd | 455 946 kr | 467 890 kr | 466 939 kr | 461 030 kr | 418 592 kr |
| Omsättning / anställd | 1 427 462 kr | 1 647 405 kr | 1 246 327 kr | 1 548 558 kr | 1 191 234 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 89 967 kr | 172 570 kr | 126 544 kr | 56 869 kr | −34 111 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 545 912 kr | 640 460 kr | 593 483 kr | 517 899 kr | 384 481 kr |
| EBITDA | 179 933 kr | 345 140 kr | 253 087 kr | 113 738 kr | −68 221 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 2 854 924 kr | 3 294 810 kr | 2 492 654 kr | 3 097 116 kr | 2 382 468 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 17 015 kr | 0 kr | 20 801 kr | 15 605 kr | 2 382 468 kr |
| Personalkostnader | 911 891 kr | 935 779 kr | 933 878 kr | 922 059 kr | 837 183 kr |
| Rörelseresultat | 179 933 kr | 345 140 kr | 253 087 kr | 113 738 kr | −68 221 kr |
| Räntekostnader | 0 kr | 112 kr | 4 270 kr | 5 553 kr | 7 065 kr |
| Resultat efter fin. poster | 22 677 kr | 988 049 kr | −364 665 kr | 108 185 kr | −75 286 kr |
| Skatt | 43 307 kr | 85 625 kr | 63 540 kr | 18 257 kr | 0 kr |
| Årets resultat | −20 630 kr | 902 424 kr | −428 205 kr | 89 928 kr | −75 286 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 5 219 212 kr | 5 580 417 kr | 4 390 186 kr | 5 432 436 kr | 4 740 439 kr |
| Anläggningstillgångar | 3 199 937 kr | 3 381 221 kr | 2 766 674 kr | 3 398 400 kr | 3 398 400 kr |
| Omsättningstillgångar | 2 019 275 kr | 2 199 196 kr | 1 623 512 kr | 2 034 036 kr | 1 342 039 kr |
| Kassa och bank | 1 746 165 kr | 1 465 099 kr | 1 338 324 kr | 1 072 794 kr | 671 804 kr |
| Eget kapital | 4 721 846 kr | 4 742 476 kr | 3 840 052 kr | 4 268 257 kr | 4 178 330 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 4 622 476 kr | 3 720 052 kr | 4 148 257 kr | 4 058 330 kr | 4 133 616 kr |
| Långfristiga skulder | , | , | 0 kr | 166 247 kr | 271 250 kr |
| Kortfristiga skulder | 497 366 kr | 837 941 kr | 550 134 kr | 997 932 kr | 290 859 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Snickar Rickard Perssons Försäkringsskador i Svedala Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →