Pann & Rörjouren i Enskede Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556477-5996 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 49 % till 94 tkr 2026. Rörelsemarginalen var -13 %, soliditeten 82 %, 0 anställda i snitt.
8 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 48,8 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal -13,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 81,7 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Årets resultat 2026 var negativt.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||||
| Soliditet | 81,7 % | 81,5 % | 82,6 % | 73,7 % | 91,5 % | 92,1 % | 93,9 % | 85,2 % |
| Rörelsemarginal | −13,0 % | 12,2 % | −13,2 % | −41,7 % | 17,2 % | 7,5 % | −1,6 % | 9,5 % |
| Vinstmarginal | −12,6 % | 12,5 % | −12,6 % | −41,7 % | 17,2 % | 7,5 % | −1,6 % | 9,5 % |
| Kassalikviditet | 3,40 | 3,41 | 3,10 | 2,27 | 11,77 | 9,01 | 11,23 | 4,66 |
| Skuldsättningsgrad | 0,22 | 0,23 | 0,21 | 0,36 | 0,06 | 0,09 | 0,06 | 0,17 |
| Avkastning eget kapital | −6,2 % | 11,4 % | −9,6 % | −58,6 % | 14,8 % | 5,5 % | −1,3 % | 9,0 % |
| Avkastning totalt kapital | −5,0 % | 9,3 % | −7,9 % | −43,2 % | 13,5 % | 5,0 % | −1,2 % | 7,7 % |
| EBITDA | −8 439 kr | 39 480 kr | −7 545 kr | −104 999 kr | 58 406 kr | 20 402 kr | −682 kr | 33 163 kr |
| Resultat | ||||||||
| Nettoomsättning | 94 411 kr | 184 556 kr | 136 113 kr | 276 588 kr | 279 088 kr | 226 745 kr | 253 750 kr | 312 431 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 94 411 kr | 0 kr | 10 000 kr | 0 kr | 35 000 kr | 219 896 kr | 242 770 kr | 299 143 kr |
| Personalkostnader | , | , | 0 kr | 2 900 kr | , | , | , | , |
| Av- och nedskrivningar | 3 796 kr | 17 004 kr | 10 400 kr | 10 400 kr | 10 400 kr | 3 400 kr | 3 400 kr | 3 400 kr |
| Rörelseresultat | −12 235 kr | 22 476 kr | −17 945 kr | −115 399 kr | 48 006 kr | 17 002 kr | −4 082 kr | 29 763 kr |
| Räntekostnader | 344 kr | , | 0 kr | 1 kr | , | , | , | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | −11 891 kr | 23 019 kr | −17 170 kr | −115 199 kr | 48 006 kr | 17 002 kr | −4 082 kr | 29 815 kr |
| Skatt | , | , | , | 0 kr | 7 416 kr | 2 764 kr | 0 kr | 6 558 kr |
| Årets resultat | −11 891 kr | 23 019 kr | −17 170 kr | −103 199 kr | 28 590 kr | 14 238 kr | −4 082 kr | 23 257 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | , | 0 kr | 0 kr | 25 000 kr | 14 000 kr | 20 000 kr | 10 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | 25 000 kr | 14 000 kr | 20 000 kr | 10 000 kr | 30 000 kr |
| Balans | ||||||||
| Summa tillgångar | 233 133 kr | 248 154 kr | 217 252 kr | 266 533 kr | 354 793 kr | 336 821 kr | 336 350 kr | 387 123 kr |
| Anläggningstillgångar | 0 kr | 3 796 kr | 20 800 kr | 31 200 kr | 41 600 kr | 0 kr | 3 400 kr | 6 800 kr |
| Omsättningstillgångar | 233 133 kr | 244 358 kr | 196 452 kr | 235 333 kr | 313 193 kr | 336 821 kr | 332 950 kr | 380 323 kr |
| Varulager | 88 276 kr | 88 276 kr | 78 834 kr | 76 067 kr | 100 374 kr | 96 240 kr | 103 089 kr | 114 069 kr |
| Kassa och bank | 97 020 kr | 91 128 kr | 57 957 kr | 102 035 kr | 192 272 kr | 215 994 kr | 206 713 kr | 177 012 kr |
| Eget kapital | 190 471 kr | 202 362 kr | 179 343 kr | 196 513 kr | 324 712 kr | 310 122 kr | 315 884 kr | 329 966 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 82 362 kr | 59 343 kr | 76 513 kr | 179 712 kr | 176 122 kr | 175 884 kr | 199 966 kr | 186 709 kr |
| Kortfristiga skulder | 42 662 kr | 45 792 kr | 37 909 kr | 70 020 kr | 18 081 kr | 26 699 kr | 20 466 kr | 57 157 kr |
| Personal | ||||||||
| Medelantal anställda | 0 | 0 | , | , | , | , | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Pann & Rörjouren i Enskede Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →