Munkskrinet Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556476-9627 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen minskade 23 % till 100 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 29 %, soliditeten 80 %.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 23,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 29,2 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 80,4 %.
- Stabilitet2 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2022 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 80,4 % | 76,1 % | 88,1 % | 83,3 % | 50,8 % |
| Rörelsemarginal | 29,2 % | −121,3 % | −274,6 % | 7196,3 % | −24386,8 % |
| Vinstmarginal | 138,1 % | 159,9 % | −617,8 % | 76300,6 % | 1761,8 % |
| Kassalikviditet | 3,28 | 2,63 | 5,18 | 3,69 | 0,68 |
| Skuldsättningsgrad | 0,24 | 0,31 | 0,13 | 0,20 | 0,97 |
| Avkastning eget kapital | 9,3 % | 15,5 % | −32,4 % | 75,8 % | 1,2 % |
| Avkastning totalt kapital | 8,2 % | 11,8 % | −28,4 % | 63,1 % | 0,6 % |
| EBITDA | 29 235 kr | −157 722 kr | −230 882 kr | 177 564 kr | −124 860 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 100 000 kr | 129 998 kr | 90 908 kr | 2 283 kr | 544 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 100 000 kr | 129 998 kr | 90 908 kr | 290 460 kr | 544 kr |
| Personalkostnader | 0 kr | 220 420 kr | 110 210 kr | , | , |
| Av- och nedskrivningar | , | 0 kr | 18 744 kr | 13 273 kr | 7 804 kr |
| Rörelseresultat | 29 235 kr | −157 722 kr | −249 626 kr | 164 291 kr | −132 664 kr |
| Räntekostnader | 12 617 kr | 20 kr | 2 007 kr | 21 kr | 679 kr |
| Resultat efter fin. poster | 138 143 kr | 207 804 kr | −561 672 kr | 1 741 942 kr | 9 584 kr |
| Skatt | , | 0 kr | 6 138 kr | 244 758 kr | , |
| Årets resultat | 138 143 kr | 207 804 kr | −267 810 kr | 1 497 184 kr | 9 584 kr |
| Utdelning (utbetald) | , | 500 000 kr | , | , | , |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 1 843 491 kr | 1 766 215 kr | 1 969 161 kr | 2 759 189 kr | 1 579 293 kr |
| Anläggningstillgångar | 655 838 kr | 655 838 kr | 759 111 kr | 1 060 732 kr | 1 053 362 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 187 653 kr | 1 110 377 kr | 1 210 050 kr | 1 698 457 kr | 525 931 kr |
| Kassa och bank | 184 704 kr | 280 381 kr | 761 072 kr | 1 692 123 kr | 461 258 kr |
| Eget kapital | 1 481 610 kr | 1 343 467 kr | 1 735 498 kr | 2 299 315 kr | 802 130 kr |
| Aktiekapital | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr | 250 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 043 467 kr | 835 663 kr | 1 703 308 kr | 502 131 kr | 492 546 kr |
| Kortfristiga skulder | 361 881 kr | 422 748 kr | 233 663 kr | 459 874 kr | 777 163 kr |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Munkskrinet Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →