Rörläkarn VVS AB, nyckeltal och bokslut
556476-9353 · Aktiebolag · SNI 43221 Värme- och sanitetsarbeten
Omsättningen minskade 11 % till 1,5 mkr 2026. Rörelsemarginalen var 6 %, soliditeten 60 %, 1 anställda i snitt.
5 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen minskade 10,6 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 6,0 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 59,8 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Soliditet | 59,8 % | 69,9 % | 57,2 % | 45,0 % | 51,8 % |
| Rörelsemarginal | 6,0 % | 12,9 % | 5,0 % | 1,5 % | 12,0 % |
| Vinstmarginal | 6,0 % | 12,9 % | 4,9 % | 1,5 % | 12,0 % |
| Kassalikviditet | 1,06 | 2,03 | 1,72 | 1,56 | 2,63 |
| Skuldsättningsgrad | 0,67 | 0,38 | 0,68 | 1,14 | 0,50 |
| Avkastning eget kapital | 21,9 % | 51,0 % | 24,9 % | 9,1 % | 49,3 % |
| Avkastning totalt kapital | 13,1 % | 35,7 % | 14,4 % | 4,1 % | 25,6 % |
| Personalkostnad / anställd | 540 282 kr | , | , | 458 475 kr | 450 969 kr |
| Omsättning / anställd | 1 463 179 kr | , | , | 1 421 216 kr | 1 354 432 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 87 337 kr | , | , | 21 764 kr | 162 120 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 627 619 kr | , | , | 480 239 kr | 613 089 kr |
| EBITDA | 87 337 kr | 210 689 kr | 74 874 kr | 21 764 kr | 162 120 kr |
| Resultat | |||||
| Nettoomsättning | 1 463 179 kr | 1 636 029 kr | 1 504 685 kr | 1 421 216 kr | 1 354 432 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 1 463 179 kr | 36 kr | 5 594 kr | 37 674 kr | 11 828 kr |
| Personalkostnader | 540 282 kr | 550 642 kr | 486 242 kr | 458 475 kr | 450 969 kr |
| Rörelseresultat | 87 337 kr | 210 689 kr | 74 874 kr | 21 764 kr | 162 120 kr |
| Räntekostnader | 32 kr | 277 kr | 1 058 kr | 19 kr | 0 kr |
| Resultat efter fin. poster | 87 310 kr | 211 006 kr | 74 077 kr | 21 806 kr | 162 120 kr |
| Skatt | 22 629 kr | 44 827 kr | 16 263 kr | 31 950 kr | 50 113 kr |
| Årets resultat | 84 681 kr | 166 179 kr | 57 814 kr | 111 056 kr | 185 207 kr |
| Utdelning (beslutad) | , | 100 000 kr | 50 000 kr | 100 000 kr | 200 000 kr |
| Utdelning (utbetald) | 100 000 kr | 50 000 kr | , | 200 000 kr | 120 000 kr |
| Balans | |||||
| Summa tillgångar | 666 407 kr | 592 291 kr | 520 731 kr | 533 630 kr | 634 486 kr |
| Anläggningstillgångar | 331 087 kr | 235 087 kr | 175 087 kr | 175 087 kr | 140 087 kr |
| Omsättningstillgångar | 335 320 kr | 357 204 kr | 345 645 kr | 358 544 kr | 494 400 kr |
| Varulager | 52 044 kr | 52 044 kr | 52 044 kr | 52 044 kr | 69 310 kr |
| Kassa och bank | 41 690 kr | 150 618 kr | 96 207 kr | 112 554 kr | 198 485 kr |
| Eget kapital | 398 573 kr | 413 892 kr | 297 714 kr | 239 900 kr | 328 845 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 213 892 kr | 147 714 kr | 139 900 kr | 28 845 kr | 43 637 kr |
| Långfristiga skulder | , | 8 067 kr | 32 291 kr | 76 726 kr | 2 674 kr |
| Kortfristiga skulder | 267 834 kr | 150 331 kr | 170 727 kr | 197 004 kr | 161 768 kr |
| Personal | |||||
| Medelantal anställda | 1 | , | , | 1 | 1 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2026 ↗
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Rörläkarn VVS AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →