Teamco Developing AB, nyckeltal och bokslut
556475-8687 · Aktiebolag · SNI 41000 Byggande av bostadshus och andra byggnader
Omsättningen växte 454 % till 718 tkr 2025. Rörelsemarginalen var 4 %, soliditeten 12 %.
6 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 454,5 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 3,9 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 11,7 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | ||||||
| Soliditet | 11,7 % | 15,0 % | 10,1 % | 13,1 % | 5,9 % | −24,0 % |
| Rörelsemarginal | 3,9 % | −34,8 % | , | −81,2 % | −10,0 % | −37,7 % |
| Vinstmarginal | 3,9 % | −34,8 % | , | −81,2 % | −10,0 % | −37,7 % |
| Kassalikviditet | 1,13 | 1,16 | 1,09 | 1,12 | 1,04 | 0,81 |
| Skuldsättningsgrad | 7,56 | 5,65 | 8,92 | 6,66 | 15,98 | −5,17 |
| Avkastning eget kapital | 17,6 % | −34,2 % | −39,0 % | −110,5 % | −101,0 % | 117,7 % |
| Avkastning totalt kapital | 2,1 % | −5,1 % | −3,9 % | −14,4 % | −5,9 % | −28,2 % |
| EBITDA | 36 456 kr | −36 882 kr | −29 623 kr | −140 875 kr | −132 563 kr | −453 897 kr |
| Resultat | ||||||
| Nettoomsättning | 717 938 kr | 129 480 kr | 0 kr | 183 618 kr | 1 354 169 kr | 1 204 301 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 717 938 kr | 129 480 kr | 0 kr | 183 618 kr | 1 354 169 kr | 0 kr |
| Personalkostnader | , | , | , | 0 kr | 4 008 kr | 6 546 kr |
| Av- och nedskrivningar | 8 224 kr | 8 224 kr | 8 224 kr | 8 224 kr | 2 741 kr | , |
| Rörelseresultat | 28 232 kr | −45 106 kr | −37 847 kr | −149 099 kr | −135 304 kr | −453 897 kr |
| Räntekostnader | 5 kr | 19 kr | 37 kr | 14 kr | 18 kr | 99 kr |
| Resultat efter fin. poster | 28 227 kr | −45 120 kr | −37 882 kr | −149 113 kr | −135 322 kr | −453 996 kr |
| Årets resultat | 28 227 kr | −45 120 kr | −37 882 kr | −149 113 kr | −135 322 kr | −453 996 kr |
| Balans | ||||||
| Summa tillgångar | 1 372 065 kr | 877 447 kr | 962 681 kr | 1 033 302 kr | 2 275 264 kr | 1 606 959 kr |
| Anläggningstillgångar | 5 481 kr | 13 705 kr | 21 929 kr | 30 153 kr | 38 377 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 366 584 kr | 863 742 kr | 940 752 kr | 1 003 149 kr | 2 236 887 kr | 1 606 959 kr |
| Kassa och bank | 582 769 kr | 2 632 kr | 96 489 kr | 136 124 kr | 518 137 kr | 50 839 kr |
| Eget kapital | 160 244 kr | 132 017 kr | 97 037 kr | 134 919 kr | 134 032 kr | −385 645 kr |
| Aktiekapital | 132 000 kr | 132 000 kr | 132 000 kr | 132 000 kr | 132 000 kr | 132 000 kr |
| Balanserat resultat | 17 kr | 45 137 kr | 2 919 kr | −115 968 kr | −130 646 kr | −331 649 kr |
| Kortfristiga skulder | 1 211 821 kr | 745 430 kr | 865 644 kr | 898 383 kr | 2 141 232 kr | 1 992 604 kr |
| Personal | ||||||
| Medelantal anställda | , | , | , | 0 | , | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Teamco Developing AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →