Sörängets Blästerservice Aktiebolag, nyckeltal och bokslut
556474-4984 · Aktiebolag · SNI 43341 Måleriarbeten
Omsättningen växte 2 % till 7,2 mkr 2025. Rörelsemarginalen var 11 %, soliditeten 26 %, 5 anställda i snitt.
3 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtOmsättningen ökade 2,1 % mot föregående år.
- LönsamhetRörelsemarginal 10,7 %.
- Finansiell styrkaSoliditet 25,7 %.
- Stabilitet3 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten föll från 59,9 % till 25,7 %.
| Nyckeltal | 2025 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||
| Soliditet | 25,7 % | 59,9 % | 50,6 % |
| Rörelsemarginal | 10,7 % | 11,3 % | 4,8 % |
| Vinstmarginal | 5,3 % | 11,1 % | 4,6 % |
| Kassalikviditet | 1,66 | 2,34 | 1,91 |
| Skuldsättningsgrad | 2,89 | 0,67 | 0,98 |
| Avkastning eget kapital | 18,7 % | 53,2 % | 37,8 % |
| Avkastning totalt kapital | 9,7 % | 32,2 % | 19,9 % |
| Personalkostnad / anställd | 558 753 kr | 457 308 kr | 448 673 kr |
| Omsättning / anställd | 1 430 142 kr | 1 167 309 kr | 1 091 261 kr |
| Rörelseresultat / anställd | 152 559 kr | 131 352 kr | 52 406 kr |
| Förädlingsvärde / anställd | 748 615 kr | 594 323 kr | 508 310 kr |
| EBITDA | 949 311 kr | 822 092 kr | 357 819 kr |
| Resultat | |||
| Nettoomsättning | 7 150 711 kr | 7 003 854 kr | 6 547 564 kr |
| Övriga rörelseintäkter | 7 150 711 kr | 174 773 kr | 11 800 kr |
| Personalkostnader | 2 793 765 kr | 2 743 847 kr | 2 692 040 kr |
| Av- och nedskrivningar | 186 518 kr | 33 983 kr | 43 383 kr |
| Rörelseresultat | 762 793 kr | 788 109 kr | 314 436 kr |
| Räntekostnader | 384 977 kr | 8 355 kr | 11 698 kr |
| Resultat efter fin. poster | 377 816 kr | 779 754 kr | 302 738 kr |
| Skatt | 66 632 kr | 113 460 kr | , |
| Årets resultat | 311 184 kr | 666 294 kr | 302 738 kr |
| Utdelning (beslutad) | 100 000 kr | 0 kr | , |
| Balans | |||
| Summa tillgångar | 7 859 763 kr | 2 446 439 kr | 1 580 480 kr |
| Anläggningstillgångar | 6 129 536 kr | 121 634 kr | 31 617 kr |
| Omsättningstillgångar | 1 730 227 kr | 2 324 805 kr | 1 548 863 kr |
| Varulager | 21 573 kr | 34 561 kr | 57 057 kr |
| Kassa och bank | 547 410 kr | 1 360 872 kr | 707 414 kr |
| Eget kapital | 2 020 623 kr | 1 466 515 kr | 800 221 kr |
| Aktiekapital | 200 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 1 494 439 kr | 685 221 kr | 382 483 kr |
| Långfristiga skulder | 4 811 389 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 1 027 751 kr | 979 924 kr | 780 259 kr |
| Personal | |||
| Medelantal anställda | 5 | 6 | 6 |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Sörängets Blästerservice Aktiebolag med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →