Industrihuset i Gällö AB, nyckeltal och bokslut
556473-7236 · Aktiebolag · SNI 68202 Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler
7 analyserade räkenskapsår ur bolagets digitala årsredovisningar
Ur senaste bokslutet
Uppgifterna är hämtade direkt ur bolagets inlämnade digitala årsredovisningar. Ingen sammanvägd bedömning, inget betyg och inget kreditomdöme.
- TillväxtFör få år för att mäta tillväxt.
- LönsamhetRörelsemarginal saknas i bokslutet.
- Finansiell styrkaSoliditet 1,2 %.
- Stabilitet1 av 3 senaste åren med vinst.
Övriga noteringar ur bokslutet
- Soliditeten var 1,2 %, tunn buffert mot förluster.
| Nyckeltal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||||
| Soliditet | 1,2 % | 1,2 % | 1,2 % | 0,6 % | 0,6 % | 98,6 % | 100,0 % |
| Kassalikviditet | 22,25 | 22,25 | 22,25 | 1243,25 | 1405,54 | 70,67 | , |
| Skuldsättningsgrad | 80,49 | 80,49 | 80,49 | 171,29 | 163,12 | 0,01 | 0,00 |
| Avkastning eget kapital | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,1 % | 0,0 % | 0,2 % | 0,0 % |
| Avkastning totalt kapital | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,0 % | 0,2 % | 0,0 % |
| EBITDA | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 93 kr | 0 kr | 1 789 kr | 155 kr |
| Resultat | |||||||
| Övriga rörelseintäkter | , | , | 0 kr | 1 393 kr | 0 kr | 14 839 kr | 1 405 kr |
| Rörelseresultat | 0 kr | 0 kr | 0 kr | 93 kr | 0 kr | 1 789 kr | 155 kr |
| Resultat efter fin. poster | 0 kr | 0 kr | 61 kr | 93 kr | 0 kr | 1 789 kr | 155 kr |
| Årets resultat | 0 kr | 0 kr | 61 kr | 93 kr | 0 kr | 1 789 kr | 155 kr |
| Utdelning (beslutad) | 0 kr | 0 kr | 0 kr | , | , | 650 000 kr | , |
| Utdelning (utbetald) | , | , | , | , | 650 000 kr | , | , |
| Balans | |||||||
| Summa tillgångar | 12 331 810 kr | 12 331 810 kr | 12 331 810 kr | 26 062 519 kr | 24 811 126 kr | 812 676 kr | 799 387 kr |
| Anläggningstillgångar | 12 075 959 kr | 12 075 959 kr | 12 075 959 kr | 12 075 959 kr | 10 825 959 kr | 0 kr | 0 kr |
| Omsättningstillgångar | 255 851 kr | 255 851 kr | 255 851 kr | 13 986 560 kr | 13 985 167 kr | 812 676 kr | 799 387 kr |
| Kassa och bank | 255 851 kr | 255 851 kr | 255 851 kr | 255 540 kr | 254 147 kr | 812 676 kr | 799 387 kr |
| Eget kapital | 151 330 kr | 151 330 kr | 151 330 kr | 151 269 kr | 151 176 kr | 801 176 kr | 799 387 kr |
| Aktiekapital | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr | 100 000 kr |
| Balanserat resultat | 31 330 kr | 31 330 kr | 31 269 kr | 31 176 kr | 31 176 kr | 679 387 kr | 679 232 kr |
| Långfristiga skulder | 12 168 980 kr | 12 168 980 kr | 12 168 980 kr | 25 900 000 kr | 24 650 000 kr | , | , |
| Kortfristiga skulder | 11 500 kr | 11 500 kr | 11 500 kr | 11 250 kr | 9 950 kr | 11 500 kr | , |
Källdokument
Varje siffra ovan är läst ur bolagets egen inlämnade årsredovisning. Öppna dokumentet och kontrollera själv, vi länkar till originalet, inte till en sammanfattning.
- Årsredovisning 2025 ↗
- Årsredovisning 2024 ↗
- Årsredovisning 2023 ↗
- Årsredovisning 2022 ↗
- Årsredovisning 2021 ↗
- Årsredovisning 2020 ↗
- Årsredovisning 2019 ↗
Dokumenten hämtas direkt från Bolagsverket när du klickar.
Jämför Industrihuset i Gällö AB med andra
Siffrorna kommer ur bolagets egen digitala årsredovisning hos Bolagsverket. Saknas ett tal är cellen tom, vi gissar aldrig fram ett värde. Så fungerar bevakningen →